Padające ulewne deszcze potrafią szybko zmienić nasz ogród w staw. Co wtedy zrobić, żeby uratować rośliny? Wiadomo, że rośliny lubią podlewanie, ale każda przesada jest niedobra – zarówno brak wody, jak i jej nadmiar.

Co się dzieje z roślinami gdy ulegają zalaniu?

Przelanie roślin ma negatywny wpływ na ich korzenie, na glebę, w której rosną i na samą roślinę.

 1. Zmieniają się właściwości gleby – pracujące w niej pożyteczne mikroorganizmy są wypłukane, zmienia się ich liczebność, ustaje aktywność.
 2. Wypłukują się substancje odżywcze – gleba po osuszeniu będzie bardziej jałowa – trzeba zadbać o uzupełnienie substancji odżywczych.
 3. Po zalaniu ujawniają się choroby roślin – pojawia się pleśń, której zarodniki krążą przecież cały czas w powietrzu i tylko czekają na sprzyjające warunki podwyższonej wilgotności.
 4. Przelane wodą korzenie roślin mogą zacząć gnić, ponieważ nie ma do nich dostępu powietrza – a to wbrew pozorom jest ważne dla korzeni.
 5. Oczywiście rośliny, które uległy zalaniu są ze zdwojoną siłą atakowane przez różne szkodniki – mówi się, że na pochyłe drzewo każda koza skacze i to przysłowie pasuje i tutaj – na roślinę pozbawioną odporności, po dużym stresie (tak! rośliny też mają stresy) dużo łatwiej dostać się szkodnikom, przegryźć skórkę liściową, skolonizować liście…
 6. Jeżeli roślina nadal stoi w wodzie – np trawa ma ciągle mokre korzenie, możemy tego nie widzieć, ale przy nieprzepuszczalnej glebie na poziomie np 10cm głębokości może być ciągle bardzo mokro – będzie żółkła. Na pierwszy rzut oka -żółta, czyli ma sucho – a tu okazuje się, że zbyt mokro…. 
 7. Pozostawanie w wodzie przez tydzień lub więcej narazi ogród na gnicie i szereg chorób, których skutków już nie da się odwrócić, dlatego warto działać szybko.

Można by wymieniać w nieskończoność co się stanie z każdą rośliną po przelaniu, ale pytanie jest jedno:

Co robić po przelaniu roślin? Jak je ratować?

Mamy kilka dobrych rad na sytuacje, gdy Twój ogród, czy Twoje rośliny doniczkowe na balkonie uległy przelaniu. Co zrobić?

 1. Przede wszystkim – pozbyć się nadmiaru wody – melioracja, pompa, która odpompuje nadmiar wody z ogrodu
 2. Jeżeli ziemia zaczęła pleśnieć – najlepiej pozbyć się tych fragmentów ziemi z donic, a jeśli gleba w ogrodzie pleśnieje – to monitorować, czy słońce zatrzyma proces, czy wilgoć w powietrzu jest taka, że trzeba pomóc sobie opryskiem przeciwgrzybiczym.
 3. Rośliny, które ucierpiały w donicach – warto przesadzić w nową ziemię, bo dzięki temu ich korzenie nie będą się dalej dusić w zbyt mokrej ziemi.
 4. Wiadomo, że przelanych roślin przez jakiś czas nie podlewamy. Ale też nie wystawiajmy ich specjalnie na ostre słońce – celem “rekompensaty”, bo możemy spalić ich delikatne liście nadmiarem słońca po stresie.

No i odżywianie roślin – co zrobić po podtopieniu?

Kwestia odżywiania przelanych zestresowanych roślin – z gleby wypłukane zostało wszystko, co dobre. Co teraz?

 • Jeśli przesadzamy roślinę do nowej ziemi, zróbmy to z nawozem organicznym (bezpieczny dla korzeni, nie spali ich), który nie dość, że odżywia stopniowo roślinę, to jeszcze użyźnia glebę. A przecież wiadomo, że dla rośliny doniczkowej ziemia, którą ma, jest całym światem – zatem powinna być żyzna. Polecamy organiczny nawóz o zrównoważonych parametrach NPK (azotu-fosforu i potasu) – 7-7-7. Taki nawóz dostępny jest w sklepie BiOgardena on line.
 • Jeżeli nie mamy możliwości przesadzić rośliny, to z jednej strony nie możemy jej podlewać, a z drugiej – trzeba zapewnić jej odżywienie i możliwość regeneracji. Jak to zrobić?
 • Idealnym do regeneracji i biostymulacji zestresowanej przelaniem rośliny będzie bezpieczny organiczny Nawóz Interwencyjny BiOgardena, który użyjemy jako oprysk. Na liście podamy roślinie azot oraz aminokwasy, które są w formie odpowiedniej do użycia od razu przez roślinę. Oprysk nawozem interwencyjnym BiOgardena sprawi, że przez skórkę liściową szybko wchłoną się substancje biostymulujące, niezbędne roślinie do regeneracji.
 • Oprysk można powtórzyć co kilka dni i obserwować jak poprawia sie kondycja rośliny.

Warto zobaczyć, jakie efekty na roślinach w stresie można uzyskać nawozem interwencyjnym BiOgardena – przykłady nadesłane przez użytkowników.