Sundaville (Dipladenia) można określić jako nowość, na polskim rynku jest dostępna od około 10 lat. Popularność zyskała dzięki dużym, pięknym i licznym kwiatom oraz ślicznie kontrastującymi z nimi błyszczącymi liśćmi. Często można ją spotkać na balkonach i tarasach – jest rośliną pnącą, osiągającą wysokość do 3 metrów, kwitnącą od maja do października.  Najłatwiejszym sposobem na przetrwanie jej w naszym klimacie jest uprawa w doniczce.

Skąd się wzięła Sundaville?

Naturalnie Mondevilla (Sundaville) jest pnączem występującym w Południowej Ameryce, porastającym drzewa tropikalne. Roślina ze względu na swoją urodę spodobała się japońskiej firmie, która wyhodowała szereg odmian zdolnych przetrwać w chłodniejszych klimatach.

Pielęgnacja Sundaville

Dipladenia uwielbia przepuszczalne i wilgotnie podłoża na słonecznych i zacisznych stanowiskach. Wymienione warunki przyczynią się do szybkiego wzrostu i bujnego kwitnienia. Systematyczne nawadnianie oraz nawożenie jest rzeczą konieczną, aby zachować roślinę w dobrej kondycji. Istotną rzeczą jest dobrze dobrana donica wraz z drenażem, należy pamiętać że Sundaville nie lubi częstego przesadzania.

Kiedy i jak przechować Dipladenie zimą?

Porą na schowanie rośliny do ciepłego i jasnego pomieszczenia (około 15°C), są pierwsze jesienne przymrozki. Istotne wcześniej podlewanie zmniejszamy do minimum, nie dopuszczając do przelania ani przeschnięcia ziemi. Kolejną rzeczą jest zaniechanie nawożenia, które wbrew naturze nadal pobudzałoby roślinę do wzrostu.

Termin zakończenia zimowania rośliny

Pod koniec zimy można przeprowadzić cięcie, przede wszystkim skracamy stare i uszkodzone pędy, nadając roślinie nowy kształt. Przeprowadzone skrócenie pędów, będzie wpływało motywująco na wytwarzanie nowych pędów. Wiosna jest idealnym momentem na przesadzanie Sundaville, pod warunkiem, że korzenie widocznie nie mieszczą się w starej donicy. Porą na ponowne wyniesienie Dipladenii na zewnątrz jest maj – kiedy bezpowrotnie miną wiosenne przymrozki.

Rozmnażanie Dipladeni

Wiosną należy uciąć zdrowe pędy wierzchołkowe o długości około 10 cm, użyć ukorzeniacz lub wspomóc ukorzenianie np. Nawózem Interwencyjnym BiOgardena. Przygotowane pędy należy włożyć do wilgotnej ziemi i przykryć folią, aby stworzyć optymalne warunki do wzrostu. Po około miesiącu, rośliny powinny się ukorzenić i być gotowe do przesadzenia do donicy.

UWAGA:

Dipladenia jest wrażliwa na zmianę miejsca, jest to czynnik stresujący, który powoduje opadanie liści. Nawożenie jest istotną kwestią w uprawie Sundaville, zalecamy zastosowanie  nawozów BiOgardena, które dostarczą materie organiczną (poprawią strukturę podłoża) i składniki pokarmowe potrzebne do długiego i bujnego kwitnienia. Naturalne nawozy BiOgardena w kontrolowany sposób uwalniają składniki pokarmowe, dostosowane do potrzeb rośliny.

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

 

CIEKAWE DLA CIEBIE: