Wrzosowiska na stałe wpasowały się w klimat jesieni, opadających złotych liści i deszczowych dni. Wrzosy rozjaśniają je swoimi intensywnymi barwami i choć są znane od dawna, to ich pozornie trudna pielęgnacja odstrasza zainteresowanych. Przestawiamy proste zasady, które pomogą w uprawie wrzosów.

Wrzosy a wrzośce

Cechą wspólną wrzosów i wrzośców jest dekoracyjna budowa zimozielonych krzewinek. Wrzosy posiadają kielichowate kwiaty i łuskowate liście, które wyrastają z łodygi pod kątem (kwitną VII-X). Wrzośce mają kwiaty w kształcie dzbanuszków i igiełkowate liście wyrastające prostopadle z pędu (kwitną II-IV).

Przygotowanie gleby pod wrzosowisko

Wrzosy posiadają płytki system korzeniowy (do 15 cm), a ich ulubionym stanowiskiem jest przepuszczalna gleba o kwaśnym odczynie. Sprawdzonym sposobem jest przekopanie miejsca przeznaczonego pod wrzosy i wymieszanie ziemi ogrodowej ze specjalną ziemią dla roślin kwasolubnych. W tym celu można użyć kwaśnego torfu lub przekompostowaną ziemię z korą sosnową. Regularna kontrola podłoża pHmetrem jest niezbędna do utrzymania prawidłowych warunków.

Sadzenie wrzosów na idealnym stanowisku

Najczęstszym terminem sadzenia wrzosów jest wrzesień. Wynika to z ich dostępności w sklepach i atrakcyjności w tym okresie. Sprzedawane w doniczkach, mają odpowiednio rozbudowany system korzeniowy, który zapewnia im dobry start w nowym miejscu. Wrzosy lubią słoneczne stanowiska ( w cieniu kwiaty nie będą się dobrze wybarwiały). Najlepiej sobie radzą w grupie (około 15 sztuk), ale w „luźnej” rozsadzie (20-30 cm odstępu pomiędzy wrzosami). Świeżo posadzone wrzosy powinny opierać się dolnymi pędami o grunt.

Warunki dla wrzosów

Gdy wrzosy znajdą się w ziemi, powinny zostać obficie podlane. Wrzosy są bardzo wrażliwe zarówno na przesuszenie jak i zalanie wodą. Należy je podlewać regularnie, tak aby zapewnić stale lekko wilgotną glebę. Ziemie wokół wrzosów najlepiej wysypać rozdrobnioną korą sosnową. Kora przeciwdziała nadmiernemu parowaniu wody z podłoża oraz chroni płytki system korzeniowy przed przemarzaniem. Dodatkowo, kora pomaga zakwaszać glebę. Nawet przy korze pamiętajmy o usuwaniu chwastów. Kora całkowicie ich nie wyeliminuje, a są one intruzami, które będą „okradać” wrzosy z wody i składników pokarmowych.

Nawożenie

Rośliny kupione w sklepach zawdzięczają swój piękny, przyciągający wygląd nawozom. Przy przesadzaniu wrzosów do ziemi, lub do większej doniczki powinniśmy je zasilić. Polecamy zastosować uniwersalny nawóz BiOgardena, który uwalnia składniki pokarmowe w kontrolowany sposób. Zapewnia dostęp do azotu, fosforu i potasu roślinom przez cały okres wegetacyjny – 1 zastosowanie na sezon. Dodatkową pomocą dla wrzosów jest szczepionka mikoryzowa. Zjawisko mikoryzy to współżycie roślin, a dokładniej ich korzeni z grzybami symbiotycznymi, które lepiej pobierają składniki pokarmowe.

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

CIEKAWE DLA CIEBIE: