Uprawa pomidorów jest często impulsem do założenia ogrodu warzywnego, a każdy miłośnik tej rośliny marzy o uprawie najlepszego pomidora: jędrnego, ale soczystego, aromatycznego i bez skazy. Jak zacząć uprawę pomidorów i jak je pielęgnować?

Jakie są typy pomidorów?

Pomidory możemy podzielić ze względu na wiele kryteriów zaczynając od koloru (czerwony, pomarańczowy, zielony i wiele innych), czy kształtu (okrągłe, podłużne, żebrowane i pomidory ,,cherry’’). Występuje również podział na typ wzrostu pomidorów: odmiany samokończące, wysokorosnące oraz krzaczaste.

Jak rozpocząć uprawę pomidorów?

Siew rozpoczynamy pod koniec marca. Nasiona pomidorów wysiewamy do doniczek z wilgotnym kompostem, a następnie podlewamy i przykrywamy foliową torbą. Doniczki postaw w ciepłym miejscu, najlepiej na oświetlonym parapecie lub w propagatorze, czyli mini-szklarni. Możemy również wybrać zakup gotowych sadzonek pomidorów w centrach ogrodniczych 🙂

Rozsadę pomidorów przenosimy na zewnątrz po ostatnich przymrozkach w maju. Najlepsze stanowisko dla pomidorów to słoneczne i osłonięte miejsce. Te warzywa dojrzewają najszybciej w temperaturze 22-25°C

Jak pielęgnować krzewy pomidora?

Najważniejszym aspektem w uprawie pomidora jest odpowiednie nawadnianie. Podlewaj głęboko i regularnie, podczas gdy owoce się rozwijają. Odpowiednią porą w ciągu dnia na ten zabieg jest wczesny poranek. Oczywiście równie ważne jest nawożenie. Najlepiej użyć nawozu naturalnego, naszym numerem jeden jest nawóz uniwersalny BiOgardena bogaty w azot, potas i fosfor oraz materię organiczną.

Gdy rośliny rosną usuwamy systematycznie dolne liście. Zazwyczaj są to pierwsze i najstarsze liście, które wywołują problemy z grzybami.

Jeżeli zdecydujesz się na uprawę odmian pomidorów wysoko rosnących niezbędne będą paliki, które służą do podtrzymywania roślin z ciężkimi owocami. Dojrzałość pomidorów można sprawdzić na różne sposoby i zależą od odmiany, ale na ogół idealnie dojrzałe pomidory mają głęboki kolor i są jędrne.

 

 

Dobra rada: nie umieszczaj pomidorów na słonecznym parapecie aby dojrzały. Mogą zgnić!

Dlaczego warto jeść pomidory?

Pomidory zawierają wszystkie główne karotenoidy: α- i β-karoten, luteinę i likopen. Te karotenoidy oddziałują ze sobą, aby zapewnić korzyści zdrowotne. W szczególności pomidory zawierają niesamowite ilości likopenu który jest przeciwutleniaczem. Luteina jest związkiem który pomaga zapobiegać chorobom oczu. Zawartość błonnika, potasu, witaminy C i choliny w pomidorach sprzyja zdrowiu serca. Pomidory pomagają w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry i włosów.

Pomidory spożywamy na świeżo, ugotowane lub w postaci różnych przetworów. W sezonie letnim świeże pomidory są idealnym dodatkiem do grillowych dań 😊

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

CIEKAWE DLA CIEBIE: