Borówka wysoka (Vaccinum corymbosum) zwana też od swojego pochodzenia amerykańską. Borówka należy do rodziny roślin wrzosowatych.

Jak sadzić borówkę?

Borówka jest krzewem kwasolubnym. Oznacza to, że do prawidłowego wzrostu potrzebuje podłoża o niskim pH w granicach 3,5-4,5. Borówka lubi stanowisko o wysokim stanie wód gruntowych, choć radzi sobie również na dość suchych glebach. Przy sadzeniu należy wykopać dół głębokości ok. 40 cm i śr. ok. 70 cm., a następnie uzupełnić go podłożem w stosunku 1:1 (ziemia rodzima : torf kwaśny).

Jak podlewać borówkę?

Borówka lubi mieć stały dostęp do wody, dlatego najlepiej rośnie na stanowisku z wysokim poziomem wód gruntowych. Jeśli nie możemy zapewnić takiego stanowiska, dobrze jest regularnie nawadniać borówkę.

Jak ciąć borówkę?

Borówka zwykle nie wymaga większego przycinania przez pierwsze 3 lata; usuwamy jedynie pędy uschnięte i przemarznięte. Po 3-4 latach dodatkowo skracamy wysokie pędy borówki i usuwamy najstarsze drobne gałązki.

Jak nawozić borówkę?

Borówka nie potrzebuje intensywnego nawożenia, najlepiej odżywiać ją produktami wolno uwalniającymi się, takimi jak BiOgardena nawóz do borówek. Zapewni on krzewom borówki niskie pH gleby i stały dostęp do składników pokarmowych, dzięki którym będą obficie kwitły i owocowały.

 

Poznaj wyższą jakość nawożenia borówki!

6 faktów o uprawie borówki amerykańskiej

* Do uprawy borówki wybierz słoneczne i osłonięte miejsce.
* Borówka wymaga kwaśnego podłoża.
* Borówkę amerykańską sadzimy jesienią lub wiosną.
* Uzyskanie większych plonów z borówki dzięki zapylaniu krzyżowemu (powinniśmy posadzić co najmniej dwie różne odmiany borówki amerykańskiej).
* Pierwsze owocowanie krzewu borówki już w 1. roku po posadzeniu.
* Owoce borówki z najwcześniejszych odmian możemy zbierać już w lipcu.

Dobra rada: aby chronić krzewy borówki wysokiej przed ptakami zaleca się użycie siatki.

Borówka wysoka to nie tylko pyszne owoce, ale również atrakcyjna roślina z kremowo-białymi kwiatami, która będzie ładnie się prezentować w naszym ogrodzie.

Krzak borówki wysokiej

Borówki amerykańskie słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych. Zawierają cenne dla zdrowia antocyjany, substancje potrzebne również do prawidłowego widzenia.

Dzieci uwielbiają borówki amerykańskie – warto mieć zatem w ogrodzie choć kilka krzaków borówki amerykańskiej, aby móc przygotować pyszny deser z tymi owocami.

Owoce borówki idealnie nadają się do mrożenia lub na przetwory, więc możemy się cieszyć ich smakiem przez cały rok 🙂

Owoc borówki amerykańskiej zawiera ogrom cennych składników odżywczych – nie bez powodu zwana jest “superfood”. Warto zadbać o to, aby w sezonie borówkowym zjeść odpowiednio dużo tych owoców. Borówki są niskokaloryczne, działają również delikatnie przeczyszczająco, więc często wybierają je osoby na diecie.

Deser z borówki amerykańskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Borówka amerykańska – wartości odżywcze (w 100 g)

Wartość energetyczna – 57 kcal
Białko ogółem – 0.74 g
Tłuszcz – 0.33 g
Węglowodany – 14.49 g (w tym cukry proste 9.96 g)
Błonnik – 2.4 g

Witaminy

Witamina C – 9.7 mg
Tiamina – 0.037 mg
Ryboflawina – 0.0416 mg
Niacyna – 0.418 mg
Witamina B6 – 0.052 mg
Kwas foliowy – 6 µg
Witamina A – 54 IU
Witamina E – 0.57 mg
Witamina K – 19.3 µg

Minerały

Wapń – 6 mg
Żelazo – 0.28 mg
Magnez – 6 mg
Fosfor – 12 mg
Potas – 77 mg
Sód – 1 mg
Cynk – 0.16 mg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

CIEKAWE DLA CIEBIE: