Czy nawożenie truskawek po zbiorach  jest ważne ?

Nawożenie truskawek po zbiorach, odgrywa istotną rolę w naszej małej czy dużej plantacji.

Odpowiednie nawożenie przygotuje truskawki do przetrwania zimy. Dzięki temu, rośliny wytworzą nowe liście i pąk kwiatów, co wpłynie na wielkość plonu w kolejny roku.

Truskawki zakończyły owocowanie, co teraz ?

Jeśli truskawki zakończyły owocowanie, to możemy przejść do pielęgnacji. Po zbiorach nadal odkwaszamy glebę i wykonujemy koszenie.

Koszenie, to inaczej usuwanie  pozostałych podgniłych owoców  i liści z objawami porażenia przez choroby grzybowe.

Zabieg ten należy wykonać nie później niż 2 tygodnie po zakończonych zbiorach ( zwykle koszenie wykonuje się w pierwszej połowie lipca). Ważne jest dopilnowanie tego terminu, ponieważ jeżeli opóźnimy koszenie, może to osłabić powstawanie koron bocznych oraz spowodować słabsze zawiązywanie kwiatów, których ilość decyduje o plonowaniu w roku przyszłym.

Ważne jest również to, że pierwsze koszenie wykonuje się nie wcześniej niż po pierwszym roku pełnego owocowania roślin.

Pamiętajmy również wyrwaniu chwastów z truskawek, ponieważ osłabiają wzrost truskawki, zabierają wodę i składniki odżywcze.

Co dalej z tym nawożeniem truskawek po zbiorach?

W przypadku gleb kwaśnych, czyli mających pH niższe niż 5.5, konieczne będzie wapnowanie przy pomocy dolomitu.

Truskawki nie mają zbyt wygórowanych wymagań ale zdecydowanie wolą gleby lekkie i w miarę żyzne. Aby zapewnić im dobre warunki “zimowe” konieczne jest zasilenie podłoża nawozami naturalnymi zawierającymi dużo materii organicznej.

Warto zwrócić uwagę, czy wraz z nawozem truskawki dostaną odpowiednią dawkę potasu i fosforu. Dzięki nim będą się dobrze rozrastać, lepiej kwitnąć i w końcu obficie owocować w przyszłym roku. Jednak dla truskawki co za dużo, to nie zdrowo. Owoce te wyjątkowo nie lubią przesady. Są wrażliwe na nadmiar azotu, dlatego koniecznie trzeba wybierać nawozy wolno działające oraz przeprowadzać nawożenie w odpowiednich terminach.

Jaki nawóz wybrać ?

Najkorzystniej sięgnąć po bezpieczny, sterylny i wygodny w użyciu nawóz do owoców i warzyw BiOgardena.

Wystarczy rozsypać go i wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Przez jesień i zimę ten ekologiczny nawóz będzie dostarczał truskawkom dokładnie tego, czego potrzebują. Ani więcej, ani mniej. Składniki odżywcze zostaną uwolnione w najlepszym czasie i w odpowiedniej dla roślin ilości. Bez niepotrzebnych strat, bez ryzyka przenawożenia. Trzeba jedynie zadbać o to, aby dostarczyć roślinom nawóz Biogardena. On zadba o truskawki, a my będziemy mogli cieszyć się pięknymi plonami w przyszłym roku 🙂

 

Wybierz nawóz odpowiedni dla Twoich truskawek!