Storczyki to rośliny imponujące swoją urodą i klasą. Wzbudzają zachwyt wśród wszystkich wielbicieli roślin ze względu na obfite kwitnienie i piękne barwy kwiatów. Rośliny z rodziny Orchidaceae podbiły nasze serca, choć ich uprawa bywa nie lada wyzwaniem.

Storczyki i ich naturalne miejsce występowania

Rośliny, podobnie jak my, mają zdolność dostosowywania się do różnych warunków – co prawda robią to wolniej, ale efektowniej. Dlatego, storczyki występują prawie wszędzie, z wyjątkiem obszarów pustynnych i polarnych. Większość storczyków to epifity – rośliny rosnące na drzewach.

W Polsce można spotkać naturalnie występujące storczyki prawie wszędzie, wyróżniono ich około 50 gatunków. Najczęstszymi miejscami występowania tych roślin jest północna Polska, Wyżyny Południowopolskie oraz góry (Sudety i Karpaty). Wszystkie storczyki w Polsce podlegają ochronie ścisłej – nie można ich zrywać.

Najpopularniejszym rodzajem storczyka kupowanym w Polsce jest falenopsis. Zazwyczaj wybieramy hybrydy naturalnie występującego gatunku storczyka, które są lepiej przystosowane do życia w doniczce na naszych parapetach. Charakteryzują go duże, skórzaste liście i duże, kolorowe kwiaty. Przeważnie zakwita wiosną, a przy odpowiedniej opiece ponownie jesienią.

Storczyki rosnące w Polsce z rodzaju Dactylorhiza

Jak należy się opiekować storczykiem?

Podlewanie

To może być jeden z głównych powodów utraty naszego storczyka. Prawidłowo wykonywane podlewanie storczyka wygląda następująco: wstawiamy roślinę, wraz z doniczką do miski lub wanny i zalewamy wodą o temperaturze pokojowej do wysokości doniczki na około 30 minut. Tak przygotowana „kąpiel” pozwala na naturalne pobranie wody przez storczyka. Kolejne podlanie storczyka wykonujemy dopiero po przeschnięciu ziemi (około 10 dni). Należy pamiętać, że woda wykorzystywana do tego celu powinna wcześniej odstać ok. doby lub być przegotowana.

Słońce

Falenopsis w naturze rośnie w miejscach, które nie są bezpośrednio nasłonecznione. Dlatego nie lubi ostrego słońca. Zimą, idealnym stanowiskiem jest parapet o południowej wystawie. Latem, słońce może się okazać za ostre, dlatego powinniśmy pomyśleć o rozproszeniu promieni np. firanką lub przestawieniu rośliny w głąb pomieszczenia.

Wysoka wilgotność powietrza

Fanelopsisy preferują wilgotność powietrza na poziomie około 60% i jest ona wymagana do prawidłowego wzrostu tych roślin. Najłatwiejszym sposobem zagwarantowania wilgotności jest zastosowanie plastikowych, bądź szklanych osłon (okrągłych pojemników, do których wstawiamy doniczki). Dzięki temu wokół korzeni storczyka, wytworzy się odpowiednia, wilgotna atmosfera.

Temperatura

Storczyki są ciepłolubnymi roślinami, latem preferują temperaturę około 25°C, a zimą około 20°C. Istotna jest różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą, wpływa ona pozytywnie na kwitnienie.

Nawożenie

Najlepszym sposobem odżywienia storczyków są nawozy płynne. Nawóz aplikujemy w trakcie podlewania, wystarczy go wymieszać z wodą. My proponujemy zastosowanie nawozu Interwencyjnego BiOgardena (gdzie kupić?) – zawarte w nim aminokwasy doprowadzą do bujnego kwitnienia i pomogą zregenerować siły zaraz po wydaniu kwiatów.

Kwitnące storczyki odmiany Falenopsis 

Podłoże i przesadzanie storczyków

Kupując falenopsisy, możemy się zdziwić, dlaczego w ich doniczce nie ma ziemi. Otóż, rośliny te wymagają bardzo przepuszczalnego, lekkiego podłoża – kora, patyki, kamyki. Dzięki temu ich korzenie nie są narażone na gnicie.

Przesadzanie możemy wykonać dopiero wtedy, gdy roślina „wychodzi” z doniczki. Storczyki nie lubią częstego przesadzania, więc zapobiegawczo należy wybrać większą doniczkę. Pamiętajmy aby część korzeni pozostawić na zewnątrz doniczki – korzenie tej rośliny również przeprowadzają proces fotosyntezy.

Zimowanie – okres spoczynku

Okres kwitnienia jest męczący, dlatego zaraz po nim możemy zainicjować spowolnienie procesów życiowych storczyka – odpoczynek. Wtedy przestajemy go podlewać i przenosimy w chłodniejsze miejsce. Gdy kwiaty opadną możemy podciąć długi pęd – jeśli jest on żółty należy go wyciąć, jeśli nie to skracamy go na wysokości 2-3 oczek od dołu.

Rozmnażanie

Zajęcie dla wytrwałych, czyli rozmnażanie storczyka. Istnieją dwie możliwości, kiedy można to zrobić. Po pierwsze, podczas przesadzania, gdy zauważymy możliwość oddzielenia części rośliny z liśćmi i wiązką korzeni. Druga możliwość pojawia się wtedy, gdy na pędzie utworzył się odrost z liśćmi i korzeniami. Należy go wtedy odciąć i posadzić do nowej doniczki z odpowiednio przygotowanym podłożem.

Ważne: Podczas zakupu storczyka pamiętajmy, aby wybierać zdrowe rośliny (jędrne korzenie i liście) z jak największą liczbą pąków.

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

CIEKAWE DLA CIEBIE: