Środek astronomicznej zimy rządzi się swoimi prawami. Za oknem ponuro, zimno i śnieżnie. Nie należy jednak poddać się zimowej aurze! Wiosna zbliża się wielkimi krokami i  warto się do niej przygotować wysiewając rośliny, które wymagają dłuższego okresu wegetacyjnego. Jakie rośliny wysiać wcześniej i jak się do tego zabrać?

Początek okresu wegetacyjnego, to czas w którym średnia temperatura dobowa wynosi około 5°C. Rośliny czując poprawę pogody, zaczynają intensywnie rosnąć, aby zdążyć wydać owoce i nasiona. Według przyrodników, oznaką rozpoczęcia okresu wegetacyjnego jest zakwitnięcie leszczyny, a koniec wyznacza opadanie liści z kasztanowca bądź brzozy brodawkowatej. W Polsce okres sprzyjający roślinom do wzrostu, wynosi średnio 200 dni. Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkamy, np. tereny górzyste charakteryzują się najkrótszym okresem wegetacyjnym – 150 dni, natomiast w części zachodniej naszego kraju rośliny mogą się rozwijać nawet przez 220 dni.

Czym jest rozsada?

Rozsady, to rośliny wysiane z nasion, które uprawiane są w kontrolowanych warunkach do czasu wysadzenia ich do ogrodu. Przygotowanie roślin do okresu wegetacyjnego, ma za zadanie dać im więcej czasu na wzrost, przy zapewnieniu optymalnej temperatury otoczenia, nasłonecznienia i wilgotności podłoża. Rozsada jest jak wczesna wiosna, tylko że w naszych domach😊

Które warzywa i owoce wymagają przed siewu?

Rozsadę stosuje się w przypadku:

 • Chęci uzyskania wcześniejszych zbiorów np. sałata
 • Warzyw ciepłolubnych np. arbuz, pomidor, melon, papryka
 • Warzyw, które potrzebują więcej czasu na wzrost po okresie wschodu np. kalafior, kapusta, brokuł
 • Warzyw o długim okresie kiełkowania np. szpinak, seler, karczoch

Czy rośliny ozdobne wymagają wcześniejszego wysiania?

Tak, podobnie jak w przypadku warzyw i owoców, istnieją gatunki roślin ozdobnych które potrzebują więcej czasu na wzrost. Najczęściej do tej grupy zalicza się rośliny jednoroczne, które żeby zakwitnąć potrzebują około 3 miesięcy. Jeśli wysiejemy nasiona bezpośrednio do ogrodu, rośliny zakwitną nam w okolicach lipca/sierpnia, czyli zdecydowanie za późno. Dodatkowe wiosenne przymrozki, albo brak słońca mogą pokrzyżować nam nasze ogródkowe plany. Bezpieczniej jest wykonać rozsadę.

Popularne rośliny ozdobne, które potrzebują więcej czasu na wzrost to: petunia, szałwia, żeniszek, lobelia, portulaka, heliotrop i werbena.

Przygotowanie rozsady krok po kroku:

 1. Wybór roślin: przy wyborze roślin, konieczne jest przeczytanie ich wymagań. W zależności od rodzaju, jedne potrzebują mniej lub więcej wody albo np. ciemności lub słońca do wzrostu podczas pierwszej fazy – kiełkowania.
 2. Dobranie odpowiedniej wielkości i ilości pojemników. Możemy wybrać plastikowe, drewniane albo biodegradowalne – wszystko zależy od naszych preferencji. Oczywiście, my jesteśmy za pojemnikami z tworzyw naturalnych, które rozłożą się w ziemi np. pojemniki torfowe.
 3. Ziemia użyta do rozsady powinna być lekka (w sklepach są dostępne specjalne mieszanki). Ziemia ogrodowa nie nadaje się do rozsady, ponieważ może zawierać szkodniki i patogeny.

 4. Wysiew nasion: Pojemniki wypełniamy ziemią, ubijamy ją i wysiewamy rośliny. Jest to istotny etap, z tego względu że musimy zadbać o odpowiednie umieszczenie nasion – niektóre możemy wysiać na podłoże i przykryć cienką warstwą ziemi albo lekko wdusić nasiona w glebę. Wszystko zależy od wielkości nasion – drobne nasiona po delikatnym wduszeniu w podłoże, nie wymagają przykrycia warstwą gleby.
 5. Wysiane nasiona należy regularnie podlewać. Wytyczne odnośnie podlewanie znajdziecie na opakowaniach, ciężko ujednolicić ten proces dla wszystkich roślin.

 6. Najczęściej rozsady stawia się na parapecie, gdzie dostęp do światła i wysokiej temperatury (około 18-20°C) jest ułatwiony. W pierwszej fazie kiełkowania, możemy przykryć rośliny np. szkłem, lub folią, aby utrzymywać wysoką wilgotność i stałą temperaturę powietrza.
 7. Dobrym pomysłem, jest oznaczenie rozsad np. opakowaniami z których pochodziły nasiona.

PAMIĘTAJMY: każda roślina ma inne potrzeby, wszystkie informacje znajdziecie wypisane na opakowaniach z nasionami 😊

Rozsady ciąg dalszy.

Młode siewki nie potrzebują nawożenia – wszystkie potrzebne składniki pokarmowe do wzrostu, są zmagazynowane w nasionach. Kiedy rośliny wykiełkują, może okazać się, że przeznaczone dla nich pojemniki są za małe. Proces przesadzenia młodych roślin nazywamy pikowaniem. Zabieg ten jest potrzebny, aby rośliny prawidłowo się rozwijały, tzn. żeby nabrały odpowiedniego kształtu i wykształciły system korzeniowy.

Tak przygotowane rośliny przesadzamy do gruntu w odpowiednim dla nich czasie (znowu sięgamy do informacji zawartych na opakowaniach).

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!