Rośliny przebarwiające się na jesień to cudowna metamorfoza natury. Dla jednych jesień zaczyna się już 1 września, dla innych 23 września, a dla niektórych wraz z pojawieniem się kolorowych liści. Kolory jesieni co roku zachwycają na nowo, malując przede wszystkim liście drzew i krzewów na złoto, pomarańczowo, czerwono, bordowo, fioletowo i brązowo. Mimo jesiennej pogody kolorowa aura odgania nasze myśli od zbliżającej się zimy, pozwalając się dłużej cieszyć naszymi ogrodami.

Jak stworzyć mieniący się kolorami ogród?

Najładniej wyglądają kombinacje różnych gatunków drzew, krzewów, pnączy i kwiatów. Zaczynając od najwyższego piętra – drzew, wybierzmy dla nich odpowiednie miejsce tak, aby nie zasłaniały innych roślin. Drzewa można pogrupować (gatunki z barwnymi owocami z drzewami o kolorowych liściach ), aby stworzyły barwne tło dla przekwitającego ogrodu. Następnie krzewy, idealnym pomysłem jest żywopłot mieniący się kolorami, który stworzy niższe piętro. Następne są pnącza, które bardzo ładne wyglądają na starych budowlach albo betonowych płotach. Najniższe piętro czyli kwiaty np: bergenie, astry, wrzosy, dalie czy powojniki, mogą być idealną obwódką ogrodowych ścieżek albo pni drzew. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Dlaczego liście zmieniają kolor?

Istnieje wiele czynników wpływających na zmianę koloru liści drzew i krzewów. Jesień jest porą kiedy noc staje się dłuższa od dnia, a temperatury zaczynają krążyć blisko zera. Coraz krótsze dni są powodem stopniowego zaniku wytwarzania chlorofilu – zielonego barwnika. Wraz z zanikaniem chlorofilu, do „głosu” dostają się inne barwniki, które cały rok są obecne w liściach i czekają na swój moment. Ksantofil jest odpowiedzialny za żółte ubarwienie, a karotenoidy powodują przebarwienie pomarańczowe. Barwniki antocyjanowe to kombinacja barw czerwonych i fioletowych, które pojawiają się w liściach pod koniec lata i występują u około 10% gatunków drzew w naszym klimacie.

Gatunki drzew o kolorowych liściach:

Miłorząb dwuklapowy (Gingko biloba), octowiec (Rhus typhina), klon czerwony (Acer rubrum), dąb czerwony (Quercus rubrum) i inne gatunki dębów, klon palmowy (Acer palmatum), świdośliwy (Amelanchier), brzozy (Betula), judaszowiec (Cercis), metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)… poniżej kilka przykładów.

Przebarwiające się rośliny na jesień

Drzewa o kolorowych owocach

Polską złotą jesień ubarwiają przede wszystkim polskie jabłonie i jarzębiny. Sady mienią się kolorami począwszy od żółtych po różne odcienie czerwieni. Pozostawione owoce są pokarmem dla zwierząt i ostatnia ozdobą drzew przed zimą.

Przebarwiające się rośliny na jesień

Krzewy o kolorowych liściach i owocach

Berberysy Thunberga (Berberis thunbergii ‚Kobold’, ‚Green Carpet’, ‚Erecta’, ‚Red Tears’), tawuła brzozolistna (Spiraea betufolia), kalina (viburnum), hortensja (Hydrangea sp.), derenie (Cornus), trzmielina oskrzydlona (Eonymus alatus),

Przebarwiające się rośliny na jesień

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

CIEKAWE DLA CIEBIE: