Jesień to idealna pora na porządki w ogrodzie i przygotowanie miejsca pod nasze ukochane rośliny cebulowe. W polskich ogrodach cieszą się one ogromną popularnością, kochamy je za ich różnorodność i łatwość w uprawie.

W jakich terminach wysadzać rośliny cebulowe?

Sierpień – wrzesień: Arum italicum, Crocus sp., Eranthis sp. (rannik), Fritillaria meleagris (szachownica kostkowata), Fritillaria imperialis (szachownica cesarska), Lilium candidum (lilia biała), Narcissus sp.
Sierpień – październik: Galanthus sp.(przebiśnieg), Hyacinthus sp., Lilium bulbiferum, Muscari sp.(szafirki), Ornithogallum sp. (śniadek), Puschkinia sp.
Sierpień – listopad: Allium moly (czosnek złocisty), Allium cyaneum (czosnek modry), Allium karataviense (czosnek karatawski), Scilla sibrica (cebulica syberyjska).
Wrzesień – październik: Tulipa sp. (tulipan).
Październik: Galtonia candicans (galtonia biaława), Lilium speciosum (lilia wspaniała), Lilium tigrinum (lilia tygrysia).

Jakie podłoże powinny mieć rośliny cebulowe?

Podłoże pod rośliny cebulowe, powinno być przygotowane około 2 tygodni przed wysadzeniem ich do gruntu. Dobrą praktyką jest wcześniejsze odchwaszczenie i nawiezienie miejsca przeznaczonego pod cebule, aby użyźnić i dostarczyć składników pokarmowych. Świetnie nadaje się do tego uniwersalny nawóz BiOgardena, który oprócz “pokarmu” dostarczy materię i węgiel organiczny uwalniający się do gleby w kontrolowany sposób. Jeśli nie mamy czasu na wcześniejsze przygotowanie gleby pod rośliny cebulowe, powinniśmy zastosować nawóz BiOgardena w trakcie sadzenia lub w trakcie wegetacji roślin.

Rośliny cebulowe uwielbiają żyzną, próchniczną oraz  przepuszczalną glebę,o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH = 6-7), która charakteryzuje się dobrą strukturą powietrzno – wodną. Takie warunki sprzyjają utrzymaniu równowagi pomiędzy zawartością wody i powietrza, dzięki którym cebule nie będą przegniwać.

Jak sadzić rośliny cebulowe?

Rośliny cebulowe sadzimy na głębokości równej 2-3 wysokości konkretnej cebuli. Cebule sadzimy głębiej w przypadku gleb piaszczystych, na warstwie torfu. W przypadku gleb gliniastych robimy odwrotnie – cebulki powinny być posadzone płytko na wcześniej wysypanej warstwie piasku. Bardzo dobrym pomysłem jest użycie plastikowych koszyczków o dużych oczkach, w których możemy umieścić cebule. Takie rozwiązanie jest dodatkową ochroną cebul przed gryzoniami, oraz umożliwia łatwe znalezienie wszystkich sadzonek w ziemi.

Rośliny cebulowe zimujące w ziemi

Musimy pamiętać, że cebule które chcemy wysadzić muszą być „idealne”. Nie mogą nosić śladów pleśni, gnicia i uszkodzeń mechanicznych (pęknięcia, rozcięcia…). Sadzonki kupione w sklepie są zaprawione środkiem grzybobójczym. Jeśli nasze rośliny cebulowe pochodzą z domowej hodowli, powinniśmy je także zabezpieczyć przed grzybem (np: za pomocą szczepu bakterii Bacillus subtillis). Cebule przeznaczone do sadzenia powinny znajdować się w stanie spoczynku – brak liści i mała ilość korzeni.

Mianem “rośliny cebulowe” określamy rośliny które, gromadzą substancje zapasowe w pędach podziemnych. Należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie “rośliny cebulowe” magazynują je w cebulach, mogą to być bulwy. Cebule różnią się  od bulw przede wszystkim budową, ponieważ składają się z łusek i mają tylko jeden pąk wierzchołkowy ukryty wewnątrz. Bulwy posiadają tylko jedną, zewnętrzną łuskę, kilka pąków z których każdy ma jeden stożek wzrostu.

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

CIEKAWE DLA CIEBIE: