Jak zregenerować po zimie trawnik, aby był piękny i zielony przez całe lato?

W okresie zimowym trawnik zapada w sen i czeka na pierwsze promienie słońca, aby odżyć. Ale co, jeśli wiosna u progu, a trawnik wygląda nieładnie, ma plamy, jest żółty, a nie zielony? Trzeba go zregenerować.
Jak zrobić regenerację trawnika po zimie?

 1. Wertykulacja trawnika

  Dla niektórych nudny zabieg, który wymaga dużo pracy, ale zdaniem fachowców – konieczność! Wertykulacja polega na “wyczesaniu” z trawnika warstwy suchej, martwej trawy, która po zimie zalega w dolnej części i tworzy nieprzepuszczalny filc. Zazwyczaj wszyscy są zaskoczeni, że “aż tyle tam tego było!” Można wykonać ją wertykulatorem, można ręcznie – grabiami. Dzięki wertykulacji nasz trawnik nie nabawi się chorób, nie opanuje go grzyb i będzie mógł się rozkrzewiać. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba go wykonywać na młodym trawniku – w drugim sezonie. Ale w kolejnych sezonach – warto! Po wertykulacji zbierzesz minimum 1 worek suchej trawy, ale na dużym trawniku może być ich o wiele więcej!

 2. Aeracja trawnika

  Chodzi o to żeby zrobić otwory w trawniku i to dość głęboko – na ok 8-10 cm. Celem aeracji jest to, żeby powietrze dotarło do części korzeniowej trawnika. Gdy trawnik się zagęszcza (bo trawa przecież zagęszcza się z rozłogów i co sezon jest gęstsza), to niestety zahamowany zostaje dopływ powietrza do korzeni i to może powodować obumieranie fragmentów darni i powstawanie dziur. Aerację robimy albo aeratorem (wymienna część od wertykulatora) albo nakładkami na buty z kolcami albo widłami “amerykańskimi” z długimi zębami. Po aeracji warto posypać piaskiem trawnik, zeby piasek dostał się w otwory i pozwalał na przewietrzanie i niezasklepienie się ich za szybko.

 3. Nawożenie regeneracyjne

  Jeżeli trawnik wygląda naprawdę marnie – ma dziury, żółte suche plamy, został zaatakowany przez mech, który go szpecił, a potem został wyrwany przy wertykulacji, jest w słabej kondycji, to warto wykonać co najmniej jeden zabieg interwencyjnego nawożenia płynnego. Oczywiście dziury wcześniej oczyszczamy, robimy dosiewkę trawy w miejscach, które tego wymagają. Następnie wykonujemy jednorazowe podlewanie Nawozem Interwencyjnym BiOgardena (1 butelka wystarcza na 100 litrów podlewania lub 200 litrów oprysku), aby pobudzić do życia zarówno trawę, jak i korzenie. To bardzo wysokiej jakości nawóz, który dostarcza roślinie sił witalnych i 9% organicznego azotu.  Ewentualny kolejny zabieg – można powtórzyć po 3 tygodniach.

 4. Nawożenie posypowe

  Aby trawnik nie był “głodny”i odwdzięczył się nam piękną murawą, warto nawozić go organicznie. Wtedy zarówno to co nad ziemią, jak i to, co pod ziemią, będzie w świetnej kondycji. Nawóz do trawnika BiOgardena uwalnia się stopniowo, a dzieje się to w strefie korzeniowej, więc nie ulega stratom.

  Który nawóz wybrać do trawnika?

  • jeżeli Twój trawnik ma mniej niż 3 sezony, to warto rozważyć mikrogranulat BiOgardena Professional. To nawóz o bardzo zdjęcie nawóz BiOgardenadrobnej granulacji, niewidoczny od razu po wysypaniu, bezpieczny nawet dla młodej trawy – do tego stopnia, że można go użyć zakładając trawnik – przed wysiewem przejechać siewnikiem z nawozem i wymieszać go z glebą. Jeżeli masz dzieci lub zwierzęta – również rozważ ten nawóz – bo nie będzie zaciekawiał zwierzaków i będzie trudny do uchwycenia przez dziecko. Więcej szczegółów o tym nawozie znajdziesz tutaj – Nawóz BiOgardena Professional.
  • jeżeli Twój trawnik ma już kilka lat albo masz bardzo duży areał lub poszukujesz opcji ekonomicznej, to możesz wybrać nawóz BiOgardena do Trawników 100 dni – to jest regularny pellet wielkości 3-5mm i po nawożeniu będzie widoczny na trawie aż się nie rozpuści. Warto podlać trawnik po wykonaniu nawożenia, zarówno jednym, jak i drugim nawozem.
  • jeżeli na Twoim trawniku pojawia się szpecący go mech, to część z niego powinna już być wygrabiona po wertykulacji. mech na trawniku
   Nawoź ten obszar Nawozem BiOgardena Anty-Mech. Nawet jeśli mchu jest niewiele, to niestety jego pojawienie się zwiastuje, że będzie się rozrastał. Początkowo jest piękny i tworzy milutką poduszkę, ale niestety z czasem potrafi zdominować trawę i praktycznie zamienić owoce wieloletnich starań w klepisko. Monitoruj trawnik w miejscach posypanych nawozem Anty-Mech i wygrabiaj resztki systematycznie. Nawóz Anty-Mech pozwoli stworzyć środowisko korzystne dla trawy, ale niekorzystne dla mchu. Możesz użyć tego nawozu również w promieniu kilku metrów od obecnych siedlisk mchu, aby zadziałać profilaktycznie. Jeśli zakładasz trawnik w sąsiedztwie drzew iglastych, tui, to od razu profilaktycznie wymieszaj nawóz Anty-Mech z glebą.
 5. Pamiętaj o nawadnianiu jeśli będzie susza. Kolejne nawożenie trawnika – jesienią!

Zobacz w sklepie ofertę nawozów do trawnika:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nawozy BiOgardena są całkowicie bezpieczne ponieważ nie mają karencji i nie uczulają. Mogą być stosowane również w miejscach, gdzie bawią się dzieci i biegają zwierzęta.

Jeśli masz problem ze swoim trawnikiem, nie wiesz co się dzieje i nie możesz sobie poradzić, możesz do nas napisać wiadomość ( e-mail kontakt@biogardena.pl, na messenger na naszej stronie na facebooku ) postaramy się pomóc!

Kup teraz nawozy BiOgardena i skorzystaj z promocji w zestawach! 

Poczytaj inne artykuły o trawnikach.