Piękny i zdrowy trawnik po zimie – z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czego nie możesz pominąć, jeśli chcesz się cieszyć zdrowym i zielonym trawnikiem w sezonie,

  • jak zregenerować zniszczony trawnik,

  • dlaczego wertykulacja i aeracja trawnika są tak ważne,

  • na co zwrócić uwagę wybierając nawóz do trawy.

Jak zregenerować po zimie trawnik, aby był piękny i zielony przez całe lato?
W okresie zimowym trawnik zapada w sen i czeka na pierwsze promienie słońca, aby odżyć. Ale co, jeśli wiosna u progu, a trawnik wygląda nieładnie, ma plamy, jest żółty, a nie zielony? Trzeba go zregenerować. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą cieszyć się głęboką i zdrową zielenią trawnika przez cały sezon!

Jak zrobić regenerację trawnika po zimie?

Wertykulacja trawnika

Dla niektórych nudny zabieg, który wymaga dużo pracy, ale zdaniem fachowców – konieczność! Wertykulacja polega na “wyczesaniu” z trawnika warstwy suchej, martwej trawy, która po zimie zalega w dolnej części i tworzy nieprzepuszczalny filc. Zazwyczaj wszyscy są zaskoczeni, że “aż tyle tam tego było!” Można wykonać ją wertykulatorem, można ręcznie – grabiami. Dzięki wertykulacji nasz trawnik nie nabawi się chorób, nie opanuje go grzyb i będzie mógł się rozkrzewiać. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba go wykonywać na młodym trawniku – w drugim sezonie. Ale w kolejnych sezonach – warto! Po wertykulacji zbierzesz minimum 1 worek suchej trawy, ale na dużym trawniku może być ich o wiele więcej!

Aeracja trawnika

Po co w ogóle robimy aerację? Chodzi o to żeby zrobić otwory w trawniku i to dość głęboko – na ok 8-10 cm.
Celem aeracji jest, żeby powietrze dotarło do części korzeniowej trawnika. Korzenie traw, mimo, że są pod ziemią, potrzebują dostępu powietrza do tego, by być w dobrej kondycji.
Gdy trawnik się zagęszcza (bo trawa przecież zagęszcza się z rozłogów i co sezon jest gęstsza), to niestety zahamowany zostaje dopływ powietrza do korzeni i to może powodować obumieranie fragmentów darni i powstawanie dziur.
Aerację robimy albo aeratorem (wymienna część od wertykulatora) albo nakładkami na buty z kolcami albo widłami “amerykańskimi” z długimi zębami. Po aeracji warto posypać piaskiem trawnik, żeby piasek dostał się w otwory i pozwalał na dłuższe przewietrzanie i niezasklepienie się otworów za szybko.

Nawożenie regeneracyjne trawnika

Jeżeli trawnik wygląda naprawdę marnie – tzn:

  • ma dziury,
  • żółte suche plamy,
  • został zaatakowany przez mech, który go szpecił,
  • jest w słabej kondycji,
  • ma wypalone dziury po moczu czworonoga

to warto wykonać co najmniej jeden zabieg interwencyjnego nawożenia płynnego. Oczywiście dziury wcześniej oczyszczamy, robimy dosiewkę trawy w miejscach, które tego wymagają. Następnie wykonujemy jednorazowe podlewanie Nawozem Interwencyjnym BiOgardena (1 butelka wystarcza na 90 litrów podlewania lub 180 litrów oprysku), aby pobudzić do życia zarówno trawę, jak i korzenie. To bardzo wysokiej jakości nawóz, który dostarcza roślinie sił witalnych i 9% organicznego azotu. Ewentualny kolejny zabieg – można powtórzyć po 3 tygodniach.

Nawożenie posypowe trawy

Aby trawnik nie był “głodny” i odwdzięczył się nam piękną murawą, warto nawozić go organicznie. Wtedy zarówno to, co nad ziemią, jak i to, co pod ziemią, będzie w świetnej kondycji. Nawóz do trawnika BiOgardena uwalnia się stopniowo, a dzieje się to w strefie korzeniowej, więc nie ulega stratom. Nawóz mineralny działa natomiast w taki sposób, że natychmiast oferuje trawie całą dawkę dostępną do użycia, przez co trawa rośnie bardzo dynamicznie.. i szybko potem znowu jest “głodna”. Poza tym nawozy mineralne w formie chemicznej, w której są, mają właściwość gazyfikacji, czyli uciekania do atmosfery – roślina części nie zdąży wykorzystać, bo wyparuje, albo wypłucze się z deszczem. Przy nawożeniu organicznym ten problem znika!

Który nawóz wybrać do trawnika?

Jeżeli Twój trawnik ma mniej niż 3 sezony, to warto rozważyć mikrogranulat BiOgardena Professional.

To nawóz o bardzo drobnej granulacji, niewidoczny od razu po wysypaniu, bezpieczny nawet dla młodej trawy – do tego stopnia, że można go użyć zakładając trawnik – przed wysiewem przejechać siewnikiem z nawozem i wymieszać go z glebą.

Jeżeli masz dzieci lub zwierzęta, również rozważ ten nawóz – bo nie będzie zaciekawiał zwierzaków i będzie trudny do uchwycenia przez dziecko. Więcej szczegółów o tym nawozie znajdziesz tutaj – Nawóz BiOgardena Professional

Jaki nawóz wybrać do trawnika, który ma już kilka sezonów?

Jeżeli Twój trawnik ma już kilka lat albo masz bardzo duży areał lub poszukujesz opcji ekonomicznej, to możesz wybrać nawóz BiOgardena do Trawników 100 dni.

To regularny pellet wielkości 3-5mm i po nawożeniu będzie widoczny na trawie aż się nie rozpuści.

Warto podlać trawnik po wykonaniu nawożenia.

Jaki nawóz będzie najlepszy do trawnika z mchem?

Jeżeli na Twoim trawniku pojawia się szpecący go mech, to część z niego powinna już być wygrabiona po wertykulacji.
Nawoź ten obszar Nawozem BiOgardena Anty-Mech.

Nawet jeśli mchu jest niewiele, to niestety jego pojawienie się zwiastuje, że będzie się rozrastał. Początkowo jest piękny i tworzy milutką poduszkę, ale niestety z czasem potrafi zdominować trawę i praktycznie zamienić owoce wieloletnich starań w klepisko.

Monitoruj trawnik w miejscach posypanych nawozem Anty-Mech i wygrabiaj resztki systematycznie. Nawóz Anty-Mech pozwoli stworzyć środowisko korzystne dla trawy, ale niekorzystne dla mchu.

Możesz użyć tego nawozu również w promieniu kilku metrów od obecnych siedlisk mchu, aby zadziałać profilaktycznie. Jeśli zakładasz trawnik w sąsiedztwie drzew iglastych, tui, to od razu profilaktycznie wymieszaj nawóz Anty-Mech z glebą.

Pamiętaj o nawadnianiu, jeśli będzie susza. Kolejne nawożenie trawnika – jesienią!

Zobacz efekty działania nawozów organicznych BiOgardena nadesłane przez Klientów!

Nawozy BiOgardena są całkowicie bezpieczne dla zwierząt domowych, ludzi, dla dzieci bawiących się na trawniku też. Nawozy organiczne nie mają karencji i nie uczulają. Są przyjazne dla pszczół, mrówek i całej masy mikroorganizmów w Twoim trawniku, o których istnieniu nie mamy pojęcia, ale bez nich trawnik nie mógłby ładnie rosnąć .

Jeśli masz problem ze swoim trawnikiem, nie wiesz co się dzieje i nie możesz sobie poradzić, zrób zdjęcia trawnika, napisz do nas wiadomość (e-mail kontakt@.. albo na messenger na naszej stronie na facebooku) postaramy się pomóc! Na stronie jest tez numer telefonu, pod który można dzwonić z pytaniami.