Każdy z nas powinien umieć dbać o środowisko. Jego kondycja jest ściśle związana z przyszłością naszych dzieci i bliskich. Nasze funkcjonowanie bez przyrody, jest wręcz niemożliwe, a człowiek który nie dba o środowisko szkodzi sam sobie. Razem chrońmy Ziemię!

Jak zmniejszyć ilość powstających odpadów ?

 • Segreguj odpady – zmniejszasz w ten sposób ilość odpadów, jakie trafiają na składowisko, ograniczasz eksploatację zasobów naturalnych, dzięki wykorzystaniu w produkcji surowców wtórnych.
 • Ogranicz plastikowe butelki – wybieraj butelki szklane, które mogą być użyte nawet kilkanaście razy. Dobrym pomysłem jest również zakup dzbanka filtrującego wodę!
 • Kupuj tyle, ile zjesz! – to bardzo ważne hasło. Mnóstwo jedzenia, jest wyrzucanych. Jeśli kupisz tyle, ile na prawdę potrzebujesz, nie będziesz musiał wyrzucać niezjedzonej żywności.
 • Unikaj  torebek jednorazowych – idź na zakupy z własną torbą – warto również zrezygnować z tzw. jednorazówek np. na owoce czy warzywa. Dobrym pomysłem są woreczki lniane lub własnoręcznie uszyte woreczki z niepotrzebnych materiałów (stare firanki czy obrusy)
 • Kompostuj odpady biodegradowalne – jest to bardzo fajny sposób na zmniejszenie ilości odpadów.
 • Nie wyrzucaj – oddaj! – niepotrzebna ubrania, meble, czy urządzenie można oddać, komuś kto ich potrzebuje i zrobi z nich użytek.
 • Zmieńmy żarówki na energooszczędne!
 • Powiedz Nie! naczyniom jednorazowym (talerzyki, sztućce, słomki). Plastikowe słomki zamień na metalowe, a na grilla w gronie przyjaciół zamiast jednorazowych talerzyków plastikowych wybierz te tradycyjne, porcelanowe, lub biodegradowalne – na przykład otrębowe.

kompostownik zanieczyszczenia

Wiemy już, jak ograniczyć ilość powstających odpadów. A jak możemy oszczędzać wodę ?

Ponad miliard mieszkańców Ziemi ma trudność z dostępem do wody pitnej. 71% powierzchni Ziemi to woda, ale tylko 1% zdatny jest do picia. Stan wód na świecie drastycznie się pogarsza. Powodem tego, jest rozwój przemysłu, rolnictwa oraz wzrost liczby ludności.

Najnowsze badania dowodzą, ze 40% wody zużywanej w gospodarstwie domowym wykorzystywane jest w łazience, 10% w kuchni natomiast 50% przeznaczane jest na pranie, sprzątanie, podlewanie ogrodu.

Jak oszczędzać wodę? 

 • Podczas kąpieli wybieraj szybki prysznic, zamiast długiej kąpieli w wannie.
 • Jak myjesz zęby, to zakręcaj wodę.
 • Podlewając ogród, staraj się wykorzystywać deszczówkę
 • Jeśli to możliwe, myj naczynia w zmywarce i uruchamiaj ją wtedy gdy jest pełna – niech nie chodzi na darmo 🙂
 • Kupuj urządzenia energooszczędne z funkcją ECO – oczywiście, jeśli jest to konieczne 🙂
 • Sprawdź instalację wodociągową w Twoim domu.

Chrońmy Ziemię, oszczędzając wodę!

Co jeszcze możemy zrobić, żeby być bardziej eko i razem chronić Ziemię?

 • Jeśli to możliwe, przygotuj swoje środki czyszczące : soda oczyszczona, woda, ocet i cytryna – spróbuj a nie wrócisz do chemicznych produktów! 🙂
 • Wybieraj schody zamiast windy.
 • Wyłączaj sprzęt elektroniczny z kontaktu – nawet jeśli naładujesz telefon a ładowarka jest w gniazdku, czerpie niepotrzebnie energię!
 • Energetyczna chciwość – staraj się gasić światło, jeśli nie jesteś w pomieszczeniu, ściemniaj ekran telefonu i komputera, ogranicz albo wyeliminuj oglądanie tv, o żarówkach energooszczędnych już pisaliśmy, ale przypominamy! 🙂
 • Wybieraj rower lub komunikację miejską zamiast samochodu.
 • Prowadzenie własnego ogródka lub działki.
 • Rezygnacja z nawożenie chemicznego roślin! Wybieraj świadomie organiczne nawozy KLIK!
 • Ogranicz zakup odzieży – połowa ubrań w naszej szafie zazwyczaj nie zostaje  przez nas używana. A co za tym idzie, tracimy pieniądze, które wydaliśmy i marnujemy zasoby, które zostały wykorzystane do wyprodukowania danej rzeczy.
 • Patrz na to co jesz! Zrezygnuj z żywności przetworzonej, zawierającej barwniki i konserwanty. Żywność kupuj na wagę, lub w opakowaniach bardziej przyjaznych dla  środowiska

jestem ekodomowe środki czystości

Jak nawozy mineralne/chemiczne wpływają na środowisko?Jak możemy chronić Ziemię zmieniając nawyki w naszych ogrodach?

Rośliny nawozi się żeby miały wyższe plony (owoce, warzywa), lepiej wyglądały i obficiej kwitły. Najchętniej kupujemy nawozy tanie, szybkie i efektywne w działaniu. Odpowiedzią na te kryteria są nawozy mineralne tzw. sztuczne/chemiczne. Czy jednak dokonujemy właściwego wyboru?

Informacje zawarte na opakowaniu nawozów mineralnych ostrzegają, aby nawóz rozsiewać w odzieży ochronnej i o szybkim kontakcie z lekarzem w przypadku dostania się nawozu do oczu. Stosowane na szeroką skale nawozy, po bliższym poznaniu okazują się niebezpieczne nie tylko dla ludzi, również dla roślin i całego środowiska.

Największym zagrożeniem dla zdrowia człowieka są azotany znajdujące się w nawozach. To właśnie one spływają do wód powierzchniowych i znajdują się w pożywieniu ze względu na częste przenawożenie gleby.

Wybór nawozu można porównać z wyborem jedzenia dla ludzi! Nie, to nie jest przesada. Powinniśmy sprawdzić skład produktu, czy jest pochodzenia naturalnego czy chemicznego. Przeanalizować długość działania produktu i jego jednorazową dawkę. Tanie nawozy, należy stosować nawet 6 razy w sezonie wegetacyjnym, co prowadzi do większych kosztów, pracy a co się później okazuje wpływa źle na nasze środowisko, glebę i wody.

Chrońmy Ziemię, zamień nawozy mineralne na nawozy organiczne.

wyższa jakość nawożenia

Co zamiast chemii w ogrodzie ?

Chcąc uniknąć kłopotów wiążących się ze stosowaniem nawozów sztucznych, w tym zanieczyszczenie środowiska i ich szkodliwość dla ludzi, warto używać nawozy ekologiczne takie jak BiOgardena. Nawozy BiOgardena to produkty o doskonałej skuteczności, dużej zawartości składników pokarmowych, jednak bezpieczne w stosowaniu, a dodatkowo poprawiające strukturę gleby i jej żyzność. Stosując nawozy BiOgardena, redukuje się ryzyko przypalenia roślin!  Azot zawarty w nawozach BiOgardena nie gazyfikuje, dzięki czemu nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

biogardna nawozy organicznebiogardena

Zapewne każdy z Was, ma jeszcze inne przykłady bycia eko i dbania o naszą przestrzeń. Każda mała zmiana ma realny wpływ na przyszłość. Pamiętajmy, że ekologiczne i ekonomiczne podejście do życia to cenna lekcja dla nas, dla naszych dzieci. Wychowując nasze pociechy, mamy „tę moc”, żeby dać przykład. DOBRY PRZYKŁAD! Pokażmy wiec, jak dbać o środowisko i zdrowie, jednocześnie dbając o swoje pieniądze.

 • pies na trawniku

  Czym nawozić trawnik gdy masz psa, kota lub inne zwierzęta w ogrodzie?

  Czy możesz nawozić trawnik, gdy masz zwierzęta domowe? Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy można stosować nawozy do trawnika, gdy ma się psa, kota, królika lub rybki w oczku wodnym? Nawożenie to dostarczanie roślinom [...]

 • Czym nawozić trawnik, gdy masz robota koszącego?

  Dowiedz się, dlaczego rodzaj nawożenia ma znaczenie, gdy masz robota koszącego!

 • tuje, żywotniki pielęgnacja

  Pielęgnacja tui w ogrodzie

  Pielęgnacja tui - jak to robić dobrze? Dowiedz się, jak dobrze pielęgnować swój żywopłot z tui, aby był piękny, gęsty i zielony. Jeżeli właśnie sadzisz tuje: Najlepszy moment na to, żeby dowiedzieć się, że: Na [...]

 • Regeneracja trawnika po zimie – jak to zrobić?

  Jak zregenerować po zimie trawnik, aby był piękny i zielony przez całe lato? W okresie zimowym trawnik zapada w sen i czeka na pierwsze promienie słońca, aby odżyć. Ale co, jeśli wiosna u progu, [...]

 • Łąka kwietna – dlaczego warto ją założyć ?

  Łąka kwietna kojarzy się z "dawnymi czasami", wakacjami u dziadków, z beztroską i dzieciństwem. Łąki pełne kolorowych kwiatów to widok cieszący nasze oczy, szczególnie, że wielu z nas na co dzień widzi przeważnie miejską [...]