Wiosenne przesadzanie roślin czas zacząć!

Gdy tylko termometr wskaże temperaturę powyżej zera, a słońce dodatkowo podgrzeje atmosferę, nic nas nie może powstrzymać przed „wygnaniem” resztek zimy z domów i ogrodów. Skrzętnie sprzątamy wszystkie kąty, pierzemy zasłony, dywan, w ogrodzie grabimy liście, nawozimy rabaty i trawnik. W ferworze walki z zimą, nie zapomnijmy zadbać także o rośliny doniczkowe.

Rośliny doniczkowe, podobnie jak rośliny rosnące w ogrodzie przechodzą okres spoczynku zimą. Wiosna jest „przebudzeniem” w nowy sezon wegetacyjny i powinniśmy zadbać o jak najlepszy start.

Czy przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne?

Doniczka, dla rośliny uprawianej na parapecie, jest jej całym światem😊. Nie wystarczy zapewnić optymalnej wilgotności podłoża, aby roślina prawidłowo rosła. Z powodu tak ograniczonej przestrzeni, powinniśmy zadbać o możliwie najlepsze warunki w niej panujące. Podłoże w doniczce ulega degradacji, ubija się i traci składniki pokarmowe w wyniku wypłukiwania i pobierania przez roślinę. Konieczna jest wymiana podłoża, żeby w strefie korzeniowej panowała odpowiednia proporcja wody i powietrza, a składniki pokarmowe mogły być pobierane przez roślinę.

Przyjmuje się, że wymiana podłoża powinna następować co dwa lata. Alarmującym sygnałem do przesadzenia jest zahamowany wzrost rośliny lub korzenie „wychodzące” z doniczki (przez otwory w dnie lub wyrastające ponad krawędź doniczki).

W jakich terminach przesadzać rośliny?

Wiosna jest najlepszym momentem na przesadzanie, ponieważ roślina wychodzi z zimowego spoczynku. Proces przesadzania, jest stresującym momentem dla rośliny, dlatego powinniśmy unikać tego zabiegu podczas kwitnienia lub owocowania.

Zasady właściwego przesadzania

 1. Zacznijmy od początku, czyli od doboru nowej doniczki. Średnica nowej doniczki nie powinna być dużo większa od poprzedniej. Dla małych roślin można dodać najwyżej 4 cm na średnicy doniczki, w przypadku dużych roślin do 10 cm na średnicy.
 2. Wyjmujemy roślinę ze starej doniczki i badamy stan korzeni. Bryła korzeniowa może być mocno poskręcana. Należy ją delikatnie rozluźnić, a korzenie nieco rozprostować. Dzięki temu poprawi się rozrost systemu korzeniowego.
 3. Jeśli nowa doniczka nie ma dziurki odprowadzającej nadmiar wody, powinniśmy zacząć od usypania warstwy drenażu, która zabezpieczy roślinę przed przelaniem. Dopiero wtedy wsypujemy glebę.
 4. Ogólnie przyjętą zasadą jest brak nawożenia świeżo przesadzonej rośliny. Zakaz ten nie dotyczy bezpiecznych nawozów BiOgardena. Łagodzą one stres związany z przesadzaniem, stymulują system korzeniowy i dostarczają składników pokarmowych.
 5. Roślinę umieszczamy w nowej doniczce na takiej samej wysokości, na jakiej rosła poprzednio. Jest to bardzo istotna informacja. Należy pamiętać że gdy posadzimy roślinę za nisko i przykryjemy pędy ziemią, zaczną one gnić.
 6. Świeżo posadzoną roślinę podlewamy i odstawiamy na stanowisko z rozproszonym światłem słonecznym. Tak jak wspominaliśmy, świeżo przesadzona roślina przeżywa stres związany ze zmianą miejsca, należy jej dać trochę czasu na aklimatyzację.

Czemu warto stosować nawozy BiOgardena do roślin doniczkowych?

 • Pozostają w glebie – bez wypłukiwania się jak nawozy sztuczne
 • Poprawiają strukturę gleby – można rzadziej wymieniać podłoże
 • Redukują skutki stresu – szczególnie przydatne przy przesadzaniu
 • Poprawiają ukorzenienie –
 • Dostarczają niezbędne składniki pokarmowe do prawidłowego wzrostu rośliny

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!