Po długim okresie korzystania z trawnika w ogrodzie latem, nadszedł czas, aby odpowiednio przygotować trawnik na nadchodzące trudne zimowe miesiące. Ważna jest pielęgnacja trawnika jesienią, aby przygotować trawę do zimowego spoczynku i dobrego startu wiosną. Warto wykorzystać ostatnie miesiące sezonu wegetacyjnego do wzmocnienia i przygotowania trawy. Odpowiednia opieka jesienią, zapewni gęsty i zielony trawnik wiosną 🙂

Kontynuacja koszenia

Nie odkładaj jeszcze kosiarki! Trawa nadal rośnie, aż do pierwszych przymrozków, dlatego będzie wymagała regularnych cięć. Dobrym pomysłem jest również zwiększenie wysokości cięcia trawnika w miarę zbliżania się zimy. Koś trawnik mniej więcej raz na dwa tygodnie, do około połowy października, w zależności od warunków pogodowych.

Nawadnianie

Prawdą jest, że o tej porze roku jest więcej deszczu, więcej rosy i mniej parowania. To jednak może nie wystarczyć do utrzymania nawodnienia i zdrowia korzeni traw w okresie zimowym. Nawadnianie trawnika trzeba powtarzać co kilka dni.

 

Nawożenie trawnika jesienią

Korzenie traw potrzebują wody, aby przetrwać zimę. Równie ważnym elementem jest stosowanie nawozu jesiennego, który ochroni korzenie przed mrozami. Pierwiastki zawarte w nawozie jesiennym pomogą we wzroście korzeni, ochronią przed chorobami, zwiększą tolerancję na suszę i odporność na zimno. Jesienny nawóz do trawników BiOgardena zaspokoi potrzeby żywieniowe traw w okresie jesiennym oraz wczesną wiosną.

Poznaj wyższą jakość nawożenia trawnika jesienią!

Nawóz jesienny do trawników 20kg, 200m2Napowietrzanie trawnika

Dobrze jest napowietrzać trawnik tuż przed nawożeniem. Powstałe otwory w murawie pozwolą nawozowi dotrzeć prosto do korzeni, co przyniesie największe korzyści.

  • Proces wertykulacji to po prostu „wygrabienie” trawnika, nacięcie darni czy też likwidacja z niej strzechy powierzchniowej (warstwa zalegającej trawy, mech, chwasty i inne zanieczyszczenia). Uniemożliwia ona prawidłowe oddychanie trawnika, zapobiega przenikaniu deszczu i powoduje rozwój chorób trawników.
  • Napowietrzanie (aeracja) polega na głębokim nakłuwaniu darni kolcami
    w celu rozluźnienia gleby. Umożliwia to lepszy przepływ powietrza i wody w strefie korzeniowej. Dobrze napowietrzony trawnik poradzi sobie lepiej w okresach suszy lub zalania.

Grabienie liści

Dywan z kolorowych jesiennych liści może wyglądać ładnie , ale nie jest to dobre dla trawnika. Gruba warstwa liści osłabi trawę, a także zapewni zimowe schronienie dla niepożądanych szkodników ogrodowych.

Jesień to doskonała pora roku, aby zasiać nowy trawnik z nasion. Gleba jest jeszcze ciepła od lata, a jesienny deszcz zapewni niezbędną wilgoć w miarę rozwoju nowego trawnika. Bardzo ważne jest dokładne przygotowanie gleby, nawożenie oraz właściwe nawadnianie rozwijającego się trawnika.

 

CIEKAWE DLA CIEBIE: