Jaki wybrać nawóz do tui?

Bardzo popularnymi iglakami w Polskich ogrodach oraz na ogródkach działkowych są żywotniki, zwane tujami. Tuje bardzo często sadzimy przy płocie, aby zagwarantować sobie troszkę prywatności. Mało kto jednak wie, że tuje wymagają regularnego nawożenia. By nasze tuje prezentowały się naprawdę pięknie musimy dowiedzieć się jakich nawozów używać i kiedy.

Kiedy możemy nawozić?

W przypadku tui wyróżnia się nawożenie wiosenne, nawożenie letnie oraz jesienne. Nawożenie wiosenne powinno się odbywać w kwietniu, a letnie nie później niż z początkiem lipca. Nawożenie jesienne powinno być wykonane na przełomie sierpnia i wrześnie. W zależności od terminu nawożenia musimy stosować różne nawozy. Produkty do tui, używane do nawożenia wiosennego oraz letniego powinny zawierać makro i mikro elementy, które są niezbędne dla żywotników. Dodatkowo powinien to być nawóz o bardzo wysokiej zawartości azotu.

Forma nawozu jest dowolna – można stosować nawozy sypkie, a także nawozy w płynie. Wszystko zależy tak naprawdę od nas. Wiele osób używa nawozów specjalistycznych, stworzonych do iglaków, jednak można stosować również uniwersalne mieszanki nawozowe. Wiele osób głównie z braku czasu na specjalistyczne zajęcie się swoim ogrodem wybiera nawozy granulowane długo działające. Składniki mineralne, które są zawarte w granulkach są uwalniane stopniowo nawet przez okres trzech miesięcy. W przypadku tui należy go używać tylko raz i to podczas nawożenia wiosennego. Nawożenie jesienne powinno być przeprowadzone nawozem, który nie zawiera azotu.

Wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie pod tuje ekologicznego nawozu do roślin iglastych BiOgardena (1 lub 8 kg opakowanie). Nawóz wystarczy zastosować raz w sezonie, wczesną wiosną. Dostarczy on składniki pokarmowe na cały okres wegetacyjny, a także poprawi strukturę gleby, w której rosną tuje. Dodatkowo, materia organiczna w nim zawarta, wspierając pozytywne mikroorganizmy glebowe, poprawia dostępność składników pokarmowych występujących w glebie.

Choć nawożenie tui może wydawać się żmudnym procesem, warto się do niego przyłożyć. Dobrą motywacją będą dorodne tuje, pięknie wyglądające w naszym ogrodzie. Naprawdę warto poświęcić chwilę na nawożenie.