Pomidory do wydania dobrego plonu potrzebują:

  • dużo azotu – najlepiej w formie organicznej (do wzrostu krzaka pomidora),
  • dużo fosforu (prawidłowy rozwój korzeni sadzonki pomidora, wytwarzanie kwiatów, niezbędny do zawiązywania się pomidorów),
  • potasu – aby nie żółkły liście pomidorów, aby nie obłamywały się grona i nie pękały pomidory na krzaku.

Wszystkie te składniki w formie przyswajalnej dla sadzonek pomidorów znajdują się w nawozie do owoców i warzyw BiOgardena.

Dlaczego warto nawozić pomidory organicznie?

Zapewne nasze ogrodowe uprawy pomidorów czy pomidorów koktajlowych prowadzone są po to, aby potem ze smakiem je zjeść. Aby pomidor dobrze smakował, nie może być „przenawożony” – a często za zły smak pomidora odpowiada nieprawidłowe użycie nawozów chemicznych.
Warto wiedzieć, że nawozy chemiczne (sztuczne) wbudowują się w roślinę, pozostawiając w niej szkodliwe dla zdrowia azotany i fosforany.

Nawożenie organiczne, to znaczy takie, które jest naturalnego pochodzenia, jest zgodne z naturą i ma szereg zalet:

  • lepszy smak pomidorów
  • bezpieczeństwo zebranych plonów dla zdrowia
  • zdrowsza, niewyjałowiona chemią gleba wyda lepszy plon w kolejnym roku

Nawozy BiOgardena są skutecznym, bezpiecznym i ekologicznym rozwiązaniem dla upraw pomidorów we własnym ogrodzie.

Jak nawozić pomidory?

Idealnie byłoby przed nawożeniem pomidorów sprawdzić skład mineralny naszej gleby. Jednak rzadko mamy taką możliwość.
Najczęściej pomidorom brakuje azotu – ważne, żeby wybrać nawóz z azotem organicznym, bo azot nieorganiczny szybko ucieknie do atmosfery i będzie bezużyteczny dla naszych sadzonek pomidorów.

Azot organiczny z nawozu BiOgardena jest pobierany przez pomidory w rytm potrzeb wegetacyjnych. Jeżeli jest chłodno, pomidor potrzebuje mniej azotu i będzie wolniej go pobierał, a azot nie ucieknie do atmosfery. Przy wzroście temperatury, więcej azotu uwolni się z nawozu BiOgardena i sadzonki pomidorów wykorzystają go odpowiednio. Sadzonki, które już są w fazie owocowania można opryskać/podlać nawozem interwencyjnym, albo podsypać wokół rośliny nawóz uniwersalny, bez obaw o uszkodzenie rośliny – w końcu BiOgardena to bezpieczne nawozy.

Fosfor i potas w uprawie pomidorów

Co jeszcze jest ważne w uprawie pomidorów?

Aby cieszyć się z obfitych plonów pomidorowych całe lato, musimy pamiętać, aby dokarmić sadzonki pomidorów również fosforem i potasem – najlepiej od razu na początku wzrostu nawieźć rośliny długodziałającym nawozem organicznym.

  • Fosfor w uprawie pomidora odpowiada za prawidłowy rozwój korzeni, za zawiązywanie się kwiatków i za tworzenie owoców. Fosforu najczęściej jest za mało w glebie o odczynie zasadowym i lekko kwaśnym,
  • Potas potrzebny jest pomidorom do tego, żeby ich gospodarka wodna działała bez zarzutu, czyli żeby nie żółkły liście i nie obrywały się grona. Potas bardzo ważny jest również do tego, żeby pomidory nie pękały, co jest częstym problemem dla niedoświadczonych ogrodników. Zazwyczaj gleba ma wystarczającą ilość potasu, ale nie jest on w formie przyswajalnej dla sadzonek pomidorów czy innych roślin.

Zarówno fosfor, jak i potas w odpowiednich ilościach znajdują się w nawozie organicznym BiOgardena Uniwersalna.

 

Inne rodzaje nawozów do pomidorów

Popularne jest nawożenie gleby, na której rosną pomidory, mączkami fosforytowymi lub kostnymi, jesienią bądź wiosną, jeszcze przed sadzeniem roślin. Nawozów tego typu nie stosuje się na gleby zasadowe i świeżo wapnowane. Kompost i obornik stosuje się jeszcze przed sadzeniem roślin, aby azot zdążył przejść z formy organicznej w mineralną. Korzystanie z tych składników rozkładane jest z reguły na kilka lat (od dwóch do czterech).