Chcesz pozbyć się chwastów, ale nie masz czasu ani siły walczyć z nimi mechanicznie? Środki chemiczne są niebezpieczne dla zdrowia zarówno ludzi, zwierząt jak i środowiska. Dlatego, lepiej ich nie stosować. To jednak nie znaczy, że Twój ogród lub podjazd musza być zarośnięte. 

Świetnym naturalnym herbicydem jest ocet! 

  • Doskonale radzi sobie z młodymi chwastami, zwłaszcza w żwirze i kostce 
  • Daje efekt w ciągu 24 h 
  • Szybko się rozkłada, nie niszczy środowiska
  • Nadaje się do wszystkich chwastów, poraża także mech!

Ocet nie jest herbicydem wybiórczym – wypala wszystkie rośliny, na które zostanie opryskany – należy uważać, żeby przy stosowaniu octu nie opryskać roślin, których nie chcemy się pozbyć. Najlepiej działa jeśli rośliny, na które do zastosujemy są jeszcze młode. Ponieważ nie jest herbicydem systemowym, nie uszkadza systemu korzeniowego – może to oznaczać, że konieczne będzie powtórzenie zabiegu.

Pamiętajmy też, że kontakt z octem może powodować nadwrażliwość na skórze i uszkodzić oczy, jeśli się do nich dostanie.

Jak stosować ocet?

Są różne przepisy i dużo zależy od roślin, które chcemy popryskać. Im większe i bardziej rozwinięte, tym wyższe stężenie powinniśmy użyć. Chwast ze zdjęcia został potraktowany nierozcieńczonym octem spożywczym – nieco na wyrost 😉 Można stosować w rozcieńczeniu 1:1, 1:2, 2:1 stosunku wody do octu. Jeśli roztwór nie zadziała, należy powtórzyć zabieg z wyższym stężeniem. Oprysk powinien być przeprowadzony w słoneczny lub pochmurny dzień. Jeśli po oprysku spadnie deszcz, konieczne będzie jego powtórzenie.

Ponieważ ocet działa kontaktowo, musi dokładnie pokryć roślinę. Nie niszczy też systemu korzeniowego, dlatego może być konieczne powtórzenie zabiegu.

Jeśli już unikasz szkodliwej chemii w ogrodzie, pamiętaj że nawozy sztuczne też wpływają negatywnie na zdrowie ludzi, zwierząt, owadów i środowisko naturalne. Chcąc mieć bezpieczny ogrodów i zdrowe rośliny używaj naturalnych metod takich jak nawozy BiOgardena.