Mech, poza wilgocią, jest z natury mało wymagający. Wiele gatunków może rosnąć niemal wszędzie np. na skałach, drzewach czy naszym trawniku. Mało popularna zasada czterech „z” głosi że mech pojawia się tam gdzie gleba jest zbita, zimna, zacieniona i zakwaszona. Kiedy mech zagości w naszym ogrodzie trudno się go pozbyć.

Dlaczego mech pojawia się na trawniku?

Ponieważ mech ma małe wymagania, zajmuje każdą dostępną przestrzeń. Uwielbia niskie pH, brak słońca i nadmiar wody, więc jest w stanie rosnąć w warunkach, przy których nasz trawnik i reszta roślin słabo sobie radzą. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi inwazji mchu jest brak lub zbyt intensywne nawożenie, ciężka, słabo przepuszczalna gleba oraz brak regularnej pielęgnacji trawnika. Oznacza to, że występowanie mchu wtrawniku jest związane z wykonywanymi na nim pracami.

Jak pozbyć się mchu w trawniku?

Po pierwsze, każdej wiosny należy wykonać wertykulację trawnika i aerację gleby, czyli napowietrzenie i jej spulchnienie. Pierwszy zabieg pomoże oczyścić trawę ze starych źdźbeł oraz liści po minionym sezonie. Drugi zabieg, aeracja, napowietrzy glebę i pozwoli się pozbyć nadmiaru wilgoci. Wilgoć jest też uzależniona od nasłonecznienia oraz od naszego podlewania – kiedy nie ma takiej potrzeby nie powinniśmy codziennie nawadniać gleby.

Wapno i żelazo na mech!

Ponieważ mech lubi kwaśne podłoże, warto zastosować na trawnik wapnowanie. Wapno zmniejszy kwasowość gleby, poprawi jej właściwości fizyko-chemiczne oraz biologiczne. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z wapnem – trawa lubi lekko kwaśne pH, w granicach 5,5-6,5. Dlatego wapnujmy tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Kiedy wapnować? Poza okresem wegetacji trawy, późną jesienią lub wczesną wiosną.

Żelazo – dokładniej siarczan żelaza. Działa na mchy wysuszająco, niszczy je. Zabieg, najlepiej nawozem w płynie, można skutecznie wykonać nawet przy niskiej temperaturze. Po paru dniach mech zbrązowieje. Można go wtedy wygrabić, a w jego miejsce dosiać nową trawę.

Nawozić czy nie?

Wspominaliśmy o istotnej roli nawożenia lub jego braku w walce z mchem. Ponieważ nawozy mineralne niszczą strukturę gleby i pożyteczne mikroorganizmy glebowe, staje się ona bardziej zbita, mniej przewiewna – tworzą się dobre warunki dla występowania mchów.

Z kolei brak składników pokarmowych osłabia trawę, która przestaje rosnąć i ustępuje miejsca innym roślinom.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów ekologicznych, które zawierają dużo materii organicznej. Podnosi ona żyzność gleby i przyczynia się do regulowania jej zakwaszenia.

W przypadku nawozów BiOgardena, dodatkowym atutem jest jedno zastosowanie w sezonie oraz najwyższa zawartość azotu organicznego na rynku!

Poznaj wyższą jakość nawożenia trawnika z mchem z nawozem BiOgardena!

Nawóz Trawnik Professional 25kg