Łąka kwietna kojarzy się z “dawnymi czasami”, wakacjami u dziadków, z beztroską i dzieciństwem. Łąki pełne kolorowych kwiatów to widok cieszący nasze oczy, szczególnie, że wielu z nas na co dzień widzi przeważnie miejską betonową scenerię. Łąka kwietna to dobra odskocznia do natury – dlaczego warto ją założyć nawet w ciasnej miejskiej przestrzeni? Dowiedz się, dlaczego warto pomyśleć nad założeniem łąki kwietnej.

Łąka kwietna to miejsce pełne kwiatów, zapachu i mnóstwa kolorów  a także znakomite schronienie dla dzikich pszczół i innych pożytecznych owadów.

Założenie łąki kwietnej w ogrodzie jest niezwykle łatwe. Wystarczy wygospodarować kawałek trawnika w otwartym, nasłonecznionym miejscu i wysiać nasiona. Mini-łąka, bogata w kwiaty zapewnia osłonę i pokarm dla dzikiej przyrody. Utrzymanie łąki kwietnej jest znacznie łatwiejsze niż utrzymanie tradycyjnego trawnika, a taka ozdoba przełamuje monotonię zielonej murawy i dodaje życia ogródkowi. Dodaje energii kolorów, ale również bioróżnorodności i  dźwięków – bzyczenia owadów przez całe lato.

Jaki korzyści daje nam łąka kwietna i dlaczego warto ją założyć  ?

Nakład pracy przy zakładaniu łąki kwiatowej jest bardzo mały, ale efekt wizualny naprawdę robi wrażenie.  Na jednej łące można spotkać ok 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąki kwietne są bardzo łatwe w utrzymaniu. W sprzyjających warunkach i przy odpowiednim doborze mieszanki wystarczy jedynie skosić teren raz lub dwa razy w roku. Kwiaty rosnące na łące mają rozbudowany system korzeniowy, co sprawia że rośliny są bardziej odporne na suszę. Natomiast w czasie deszczu potrafią absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik i przechować ją dłużej w glebie.

Dodatkowa pielęgnacja łąki kwietnej :

 • Podlewanie – zaleca się dopiero w warunkach bardzo dużej suszy.
 • Koszenie – zazwyczaj łąkę należy kosić raz w sezonie. Najlepszym momentem jest czas, kiedy kwiaty przekwitną i wytworzą nasiona. Każda mieszanka ma swój optymalny moment koszenia, nie bójmy się, że “stracimy wszystkie kwiaty” – przyroda radzi sobie świetnie, niebawem po koszeniu pojawią się nowe kwiatki!
 • Wyrywanie chwastów – jeśli nad łąką zaczyna dominować jakaś niepożądana roślina – możemy ją wyrwać. Ale pamiętajmy, ze wiele roślin ruderalnych zwanych potocznie “chwastami” wygląda atrakcyjnie i stanowi cenne źródło pokarmu dla owadów. Nawet zwykły oset może wyglądać ozdobnie – dajmy przyrodzie szansę porządzić się samodzielnie 🙂
 • Nawożenie – łąkę kwietną możemy nawozić, ale tylko z mieszanki jednorocznej. Rośliny będą piękniejsze i łąka bardziej kolorowa. Nie należy nawozić chemicznie, ponieważ łąka kwietna to naturalne rozwiązania i życie owadów i innych stworzeń może być zagrożone. Nawożenie mineralne może nawet zniszczyć łąkę i zagłuszyć kiełkujące rośliny.  Nawożąc organicznie użyźnimy glebę i wzbogacamy ją o materię organiczną. Odżywiamy również mikroorganizmy glebowe, co w dłuższym okresie poprawi żyzność naszej gleby. Poza tym  – dzięki nawożeniu organicznemu, nie narażamy owadów, żuczków, mrówek ani pszczół, które zamieszkują na naszej łące.

Dlaczego warto nawozić organicznie ? Sprawdź! KLIK!

Nawozy organiczne BiOgardena to skuteczność i bezpieczeństwo w jednym! 

 

Łąka kwietna – jak założyć ?

 • łąkę kwietną wysiewamy w miejscu pozbawionym roślinności i na terenie odchwaszczonym (ręcznie, nie chemicznie)
 • gleba – przed wysianiem łąki kwietnej należy intensywnie przegrabić i rozdrobnić ziemię, żeby nasiona miały szansę wykiełkować
 • sianie – można łąkę kwietną siać ręcznie lub siewnikiem
 • podlanie – po wysianiu nasiona należy dobrze ubić lub przysypać warstwą ziemi ogrodniczej, aby uniknąć wydziobania przez ptaki, wypłukania przez deszcze. Następnie należy podlać wysianą łąkę.

Łąki kwietne w miastach.

Zakładając łąki kwietnie w miastach, czy miasteczkach zmieniamy jakość życia mieszkańców. Dlaczego ?

 • łąki kwiatowe pomagają ograniczyć negatywne skutki zmian klimatu – filtrują powietrze, obniżają temperaturę,  poprawiają retencję wód opadowych – dzięki łące kwietnej woda deszczowa nie spłynie tak szybko do kanalizacji, zmniejsza się też ryzyko lokalnych podtopień i “powodzi natychmiastowych”
 • zasiane między ruchliwymi ulicami pełnią funkcję antysmogową, ozdobną i urozmaicają krajobraz
 • łąki pełne kwiatów są tańsze w utrzymaniu niż trawnik i biologicznie o wiele bardziej różnorodne
 • nie wymagają tak częstej pielęgnacji i dużej ilości wody, jak trawniki
 • łąka kwietna stanowi schronienie dla wielu zwierząt żyjących w mieście, przyciąga motyle, pszczoły, ptaki
 • założenie łąki kwietnej jest jednym z łatwych sposobów wspierania bioróżnorodności

Łąki w miastach stają się coraz bardziej popularne. Rośliny rosnące na łąkach są nawet 10 razy wyższe niż trawnik, przez co lepiej wyłapują pyły tworzące smog. a także obniżają temperaturę powietrza. “Kolorują miasta”, dzięki temu możemy być bliżej natury i podziwiać jej piękno każdego dnia.

 

Gotowe mieszanki łąki kwietnej możecie zakupić  tutaj : https://www.lakikwietne.pl/ 🙂