Hortensja to jedna z najpowszechniejszych, a za razem najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Niektóre gatunki są bardziej kapryśne, inne wytrzymałe na warunki atmosferyczne, mało wymagające,a dzięki łatwości uprawy nadają się do ogrodów nawet bardzo początkujących miłośników zieleni. Hortensja ogrodowa jest rośliną wieloletnią i jeśli będziemy dbali o odpowiednią pielęgnację, przez całe lata będzie cieszyła nasze oczy i stanowiła ozdobę naszego ogrodu.

Hortensja kwitnie obficie od czerwca do września. Jej duże, 25-centymetrowe kwiaty chętnie wykorzystywane są do dekoracji ślubnych i bukietów okolicznościowych. By jak najdłużej cieszyć się pięknem tej rośliny w swoim ogrodzie, warto zadbać o odpowiednie warunki.

Hortensja i jej upodobania

Hortensja ogrodowa ma ściśle sprecyzowane wymagania co do gleby. Najlepszym stanowiskiem dla hortensji jest gleba próchniczna i wilgotna. Lubią półcień i cień, w słońcu ich liście łatwo ulegają poparzeniu. Hortensja jest wrażliwa na brak wody, niedobory prowadzą do szybkiego usychania liści i jej kwiatostanów. Kolejnym priorytetem jest odczyn gleby – hortensja preferuje lekko kwaśne lub kwaśne podłoże. Jeśli zapewnimy jej też dostęp do glinu, kwiaty hortensji zmieniają ubarwienie na niebieskie. Jeśli jednak odczyn gleby nie będzie dość niski, hortensja zachowa czerwone lub różowe odcienie kwiatów.

Hortensja lubi nawożenie

kolorowa hortensja

Dla prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia konieczne jest odpowiednie nawożenie hortensji. Wysoka zawartość składników pokarmowych poprawi kwitnienie krzewów oraz wspomoże ich wzrost. Pamiętajmy jednak, że stosując nawozy mineralne możemy łatwo zmienić odczyn gleby i doprowadzić do powstania niekorzystnych warunków glebowych. Dlatego warto podsypywać hortensję torfem kwaśnym i stosować naturalne nawozy z dużą zawartością materii organicznej, która poprawia strukturę gleby.

Hortensja i jej pielęgnacja

Należy pamiętać o częstym podlewaniu hortensji, aby zapewnić odpowiednią wilgotność gleby. Gleby piaszczyste należy podlewać często i obficie, natomiast gleby ciężkie, gliniaste trzeba podlewać z umiarem. Hortensja nie wymaga przycięcia pędów po kwitnieniu tak jak np: krzewy owocowe malin. Przed zimą należy jedynie obciąć przekwitnięte baldachy, a także słabe pędy, które pobierają składniki pokarmowe, a nie obrodzą w imponujące kwiatostany.

Zimowanie hortensji

Nasza bohaterka urodziła się w klimacie śródziemnomorskim, stąd jej upodobania – ciepło i wilgoć. Po opadnięciu liści, wycięciu przekwitłych kwiatów, należy przygotować hortensję do zimy. Zebrać pędy w stożek, związać sznurkiem, lub „przyszpilić” do ziemi i obsypać np: liśćmi bądź korą. Wiosną nie należy się śpieszyć z rozebraniem „zimowego ubrania” hortensji, wiosenne przymrozki mogą jej zaszkodzić.

Czemu warto zastosować nawóz uniwersalny BiOgardena pod hortensję?

Nawóz uniwersalny BiOgardena nie tylko nawozi i użyźnia glebę, ale także odżywia rośliny bez wymuszania ich wzrostu. Oznacza to, że rośliny mają silne ściany komórkowe, które lepiej znoszą zimę, są mniej podatne na atak szkodników i patogenów. Jeśli zastosujemy nawóz uniwersalny BiOgardena pod hortensję ogrodową, nie zapomnijmy o zakwaszeniu gleby przez podsypanie torfu kwaśnego pod krzew.

Okrywanie hortensji na zimę klik

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

CIEKAWE DLA CIEBIE: