Nawożenie trawnika i ogrodu – z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Na jakie nawożenie się zdecydować: mineralne czy organiczne,

 • Jak czytać informacje na opakowaniach nawozów,

 • Dlaczego azot w nawozie jest tak ważny i jakie znaczenie ma jego pochodzenie?

Krótki przewodnik o tym, jaki nawóz warto wybrać

Zastanawiasz się, jaki nawóz wybrać do trawnika lub ogrodu? Chcesz nawozić rośliny domowe, doniczkowe lub na balkonie? Koniecznie zapoznaj się z naszym przewodnikiem.

 • Jakie informacje są na opakowaniach nawozów?

Warto wiedzieć, że oprócz nazwy marki nawozu oraz zastosowania danego nawozu i pięknego zdjęcia roślin, które dany nawóz odżywia, na opakowaniu musi się też znajdować informacja, co to za produkt. I tam warto patrzeć w pierwszej kolejności – tak jak na skład produktu spożywczego, który kupujemy. Najczęściej nie jest to informacja widoczna od razu, ale musi być zapis, czy dany nawóz jest mineralny, czy organiczny, a może organiczno-mineralny? Czy jest jednoskładnikowy czy wieloskładnikowy – tak jak witamina – pojedyncza, a może multiwitamina? Jest tam również informacja o postaci nawozu – czy jest płynny, czy granulowany, czy w proszku albo innej formie. No i oczywiście powinna być informacja, ile mamy realnie “wartości odżywczej dla roślin” w danym nawozie.

Czym się kierować przy wyborze nawozu do roślin?

Wiele osób mogłoby odpowiedzieć: kierować się wygodą – wolisz nawóz płynny czy nawóz w granulkach? Ale życie jest trochę bardziej skomplikowane – jeśli chcemy być świadomymi użytkownikami nawozów.

 • Podział nawozów ze względu na pochodzenie – czy jest sztuczny (chemiczny) czy naturalny – to jest najważniejsza kwestia. Jeżeli za nic mamy środowisko naturalne, jesteśmy obojętni wobec zawartości substancji chemicznych w glebie, to możemy bez skrępowania wybierać najtańszy nawóz mineralny. Jeżeli natomiast zależy nam na otoczeniu, na zdrowiu naszym i bliskich – wybierajmy nawozy naturalnego pochodzenia, czyli nawozy organiczne.
 • Podział nawozów ze względu na formę: tutaj rzeczywiście możemy myśleć o naszych osobistych preferencjach – czy wolimy płynny czy granulowany. Pałeczki to nic innego jak nawóz w formie stałej, który wtyka się palcem w ziemię. Tak samo można wetknąć pelet (czyli inaczej mówiąc granulki) nawozu. Zatem po co przepłacać? 😉 Nawozy w postaci nowoczesnych form dotąd niespotykanych to często po prostu zabieg marketingowy, aby przyciągnąć uwagę. Dlatego warto zwrócić uwagę oprócz pochodzenia i formy jeszcze na to, jaka jest zawartość substancji odżywczej dla roślin. Może to być napisane w sposób opisowy “organiczny nawóz azotowy do …” albo “nawóz organiczny NPK”.

Co oznacza NPK?

NPK to skrót od chemicznych symboli Azotu (N – Nitrogen), Fosforu (P – Phosphorus) i Potasu (K – Calcium). Im wyższe NPK nawozu, tym więcej ma on substancji odżywczej dla roślin. Ale uwaga! Co za dużo, to niezdrowo! Właśnie nawozy chemiczne, czyli mineralne, czyli wytworzone w fabrykach chemicznych zawierają często wysokie dawki NPK. Czy to źle?

Warto wiedzieć, że forma mineralna nawozów to taka, którą rośliny mogą od razu przyswoić. Czy to zatem źle, że roślina dostaje “całe swoje jedzenie” na raz? To trochę tak jakbyśmy wszystko, co mamy spożyć przez miesiąc, dostali jednego dnia. Jakie są skutki nawożenia formą mineralną azotu? W dużym skrócie – takie, że roślina “szaleje” – rośnie, jest “pędzona” niezależnie od warunków pogodowych – bo dostała mnóstwo jedzenia.

Forma mineralna nawozów ma też jeszcze jedną wadę – ulega gazyfikacji i wypłukiwaniu. Co to oznacza? To znaczy, że istotna część nawozu, który kupujemy, po prostu ucieka w powietrze albo wypłukuje się z deszczem.. i zanieczyszcza zbiorniki wodne.

Rytmem Natury od zawsze steruje Słońce – jeśli jest ciepło, wegetacja idzie szybciej. Jeśli jest chłodniej, Słońce jest za chmurami – przyroda również spowalnia, odpoczywa, regeneruje siły. Gdy popędzimy rośliny, żeby rosły niezależnie od pogody, to ich ścianki komórkowe będą cieńsze, roślina będzie słabsza, mniej odporna na niekorzystne czynniki takie jak urazy mechaniczne (deptanie trawnika), szkodniki (łatwiej im się wgryźć w cienką ściankę), choroby grzybowe (łatwiej atakują uszkodzone już trochę rośliny).

Czy azot organiczny jest lepszy niż azot mineralny?

Tak! Zdecydowanie można tak powiedzieć. Dlaczego tak się dzieje? Bo forma organiczna azotu to taka, której roślina od razu w całości nie może przyswoić. Czyli ma pobieranie pokarmu rozłożone w czasie, co jest procesem bardziej naturalnym.

Jak zatem korzystać z dobrodziejstw nawozu organicznego?

Aby roślina mogła przyswoić organiczny azot, musi on zostać najpierw przerobiony – udostępniony roślinie – przez pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Nawozy organiczne dokarmiają nie tylko roślinę, ale również – dzięki zawartości materii organicznej – są korzystne dla pożytecznych mikroorganizmów w glebie.

Dzięki rozwojowi mikroorganizmów glebowych gleba staje się bardziej żyzna. Żyzność gleby to klucz do pięknych roślin czy udanych plonów!

Wskutek nawożenia organicznego zwiększa się ilość i aktywność mikroorganizmów glebowych, a one żywiąc się nawozem organicznym, przerabiają go w taką formę, która odpowiada roślinom.

Co więcej – dzieje się to w strefie korzeniowej rośliny, a nie na powierzchni ziemi. Czyli mikroorganizmy pobudzają do rozwoju korzenie roślin! A nawóz organiczny nie ulega stratom tak jak mineralny.

Czy ważny jest rozwój korzeni rośliny?

Korzeń to z jednej strony zamocowanie rośliny w glebie, a z drugiej – jej sposób na pobieranie pokarmu. Roślina pozbawiona korzeni nie przetrwa. Roślina z ubogimi korzeniami ma problem z pobieraniem składników odżywczych, rośnie słabiej, jest mniej odporna na suszę. Mówiąc “korzeń”, często myślimy o drzewach. Ale przecież wszystkie rośliny potrzebują solidnych korzeni. Również w przypadku trawników, o które tak dbamy, ważny jest rozwój korzeni. Trawa zagęszcza się z rozłogów, a do tego im dłuższe korzenie, tym większa jej odporność na braki wody.

Warto wiedzieć, że rośliny nawożone mineralnie mają uboższą bryłę korzeniową niż rośliny nawożone organicznie.

Jaki zatem wybrać nawóz organiczny?

Nawozy organiczne to takie, które powstały z naturalnych składników. Może być to kompost, obornik zwierzęcy, biohumus lub nawóz organiczny w granulkach czy płynie. Podejmując decyzję o wyborze konkretnego produktu – spójrzmy właśnie w to, jaką ma wartość odżywczą dla roślin. Czyli który z naturalnych, organicznych nawozów oferuje nam najwięcej tego, czego szukamy.

Zobacz poniższą infografikę! To szybkie porównanie nawozów mineralnych – czyli tych “chemicznych”, określanych też jako “tanie”, “nawozy z marketu” itp. oraz nawozu organicznego marki BiOgardena, który reprezentuje zupełnie nową na polskim rynku, wyższą jakość nawożenia.
Czytaj niżej o cechach nawozów mineralnych, naturalnych, organicznych, porównania do kompostu i do jakości nawozów BiOgardena.

Charakterystyka nawozów mineralnych, nawozów naturalnych i nawozów ekologicznych:

 • Nawozy mineralne:
 • nawozy przemysłowo wytworzone, o niskiej cenie, wysokiej zawartości azotu (duża część bardzo szybko ulega stratom i szkodzi niestety reszcie środowiska).
 • Nieumiejętne stosowanie tych nawozów sprawia, że nasze działkowe owoce i warzywa są bliskie produkcji przemysłowej – mają dużo azotanów, które są szkodliwe dla zdrowia.
 • Poza tym to właśnie z powodu stosowania nawozów mineralnych, potem “zakwita Bałtyk” – bo nawozy spływają do wód powierzchniowych i z rzekami trafiają do morza.
 • Nawożenie mineralne w dłuższym okresie szkodzi glebie, a rośliny rozleniwia, czyni je mniej odpornymi na suszę i ataki szkodników.
 • Jeśli chcesz mieć zdrowe plony na działce, to nie polecamy tych nawozów.
 • Jeżeli zależy Ci na tym, żeby środowisko było mniej zanieczyszczone – nie dokładaj swojej cegiełki do niszczenia go! Wybierz inną opcję niż nawożenie mineralne.

Nawozy naturalne:

 • tutaj można zaliczyć nawozy takie jak obornik bydlęcy lub kurzy,
 • obornik granulowany kupowany w sklepie,
 • jak również kompost robiony własnoręcznie na działce
 • lub nawozy z kwasami humusowymi.
 • Wszystkie te sposoby nawożenia są lepsze niż nawozy chemiczne – mineralne,
 • ale niestety mają bardzo małą zawartość substancji odżywczych dla roślin – oznaczanych jako N-P-K czyli zawartość po kolei Azotu (N), Fosforu (P) i Potasu (K).
 • Trzeba byłoby ich zużyć bardzo dużo, aby osiągnąć dobre efekty.
 • Warto wiedzieć, że wadą obornika jest to, że – naturalny, nieprzetworzony – może być zbyt silny dla młodych roślin i wypalić, a ponadto może zawierać pasożyty przewodu pokarmowego zwierząt, których na pewno nie chcemy na działce. Poza tym brzydko pachnie.
 • Obornik przetworzony, granulowany, też nieciekawie pachnie, ale przynajmniej nie zawiera jaj pasożytów – choć i tak zawiera substancje, które wydalają zwierzęta z przemysłowej hodowli – a wiadomo, że przemysłowa hodowla zwierząt do zdrowych nie należy, a co za tym idzie odchody tych zwierząt również nie są tym, co chcemy wprowadzać do swojego przydomowego azylu.
 • Często nawozy naturalne składają się z odpadów przemysłu mięsnego – np piór ptasich, mielonej mączki kostnej, odchodów, etc – jeżeli zwierzęta były karmione paszą GMO (co ma miejsce w Polsce), no to kupujemy produkt, który jest “niepewny” i potencjalnie szkodliwy dla naszego zdrowia.

Nawozy ekologiczne:

 • To nawozy, które powstały w zgodzie z restrykcyjnymi przepisami dopuszczającymi je do produkcji ekologicznych warzyw i owoców.
 • To już większa gwarancja spokoju, że na działce nie będziemy mieć żadnych przypadkowych odpadów i szkodliwych substancji.
 • Nawozy ekologiczne mają niższe parametry N-P-K niż nawozy mineralne, ale jednak wyższe niż np kompost czy kwasy humusowe.
 • Wśród nawozów ekologicznych bardzo wyróżnia się marka BiOgardena, która zawiera wysokie wartości N-P-K jak na nawozy ekologiczne, a do tego poprawia przyswajanie innych pierwiastków obecnych w glebie (i nie trzeba ich dosypywać jak w przypadku nawożenia mineralnego). BiOgardena zawiera też dużo substancji organicznej, co powoduje, że oprócz nawożenia jednocześnie użyźnia glebę i dokarmia pożyteczne mikroorganizmy glebowe.

Mamy nadzieję, że po tej lekturze znasz odpowiedź na pytania: “jaki nawóz będzie najlepszy do mojego ogrodu” i “jakim nawozem nawozić trawnik“.

Jeżeli masz ciągle wątpliwości, jaki nawóz wybrać zastanawiasz się nad wyborem nawozów BiOgardena albo innych nawozów mineralnych, naturalnych lub ekologicznych, możesz do nas napisać wiadomość (e-mail albo przez messengera na naszej stronie na facebooku) – podając trochę informacji o ogrodzie, roślinności i potrzebach – postaramy się pomóc!

Zobacz efekty działania nawożenia organicznego BiOgardena

Poznaj rodzinę nawozów BiOgardena 

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka Prywatności.
I Accept

Wrzosy – pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

By |11 września 2017|Categories: Nawóz do roślin, Nawożenie roślin, Rośliny kwasolubne, Rośliny ozdobne, Rośliny w ogrodzie|

Wrzosowiska na stałe w [...]

Możliwość komentowania Wrzosy – pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie została wyłączona

Wiosenne przymrozki – czy można pomóc roślinom?

By |29 czerwca 2017|Categories: Nawóz do roślin, Nawożenie roślin, Nawozy ekologiczne, Osłabione rośliny, Owoce, Rośliny w ogrodzie|Tags: , |

Wiosenne przym [...]

Możliwość komentowania Wiosenne przymrozki – czy można pomóc roślinom? została wyłączona

Działanie nawozu interwencyjnego BiOgardena

By |5 czerwca 2017|Categories: Choroby roślin, Nawóz do roślin, Nawożenie roślin, Osłabione rośliny, Rośliny w ogrodzie, Szkodniki roślin|

Szlachetne zdr [...]

Możliwość komentowania Działanie nawozu interwencyjnego BiOgardena została wyłączona
2021-03-22T10:47:52+01:00

Twój Koszyk

KUP TERAZ

Przejdź do góry