Jak stworzyć niepowtarzalny i klimatyczny ogród? Jednym z prostszych sposobów jest stworzenie oczka wodnego. Niewielki zbiornik wodny pozwoli stworzyć atmosferę wakacyjnych wyjazdów bez oddalania się od miejsca zamieszkania.

Planowanie oczka wodnego

Pierwszym krokiem w planowaniu oczka wodnego jest określenie jego wielkości. Spójrzmy na nasz ogród trochę krytycznym okiem i zwróćmy uwagę, czy jest w stanie zmieścić w swoich granicach taką atrakcję. Zalecany minimalny rozmiar ogródkowego zbiornika wodnego to 10 m2 przy średniej głębokości powyżej 50 cm. Określono takie wymiary, ponieważ pozwalają one zachować tzw. równowagę biologiczną, która pozwoli na naturalne samooczyszczanie i natlenienie wody. Następnym kluczowym kryterium jest stanowisko. Oczko wodne nie powinno się znajdować w bliskim sąsiedztwie drzew liściastych z powodu zanieczyszczania spadającymi liśćmi i ryzykiem przebicia oczka przez korzenie. Pamiętajcie, nasłonecznione stanowiska, przy małej wielkości zbiornika wodnego powoduje szybkie nagrzewanie wody, która jest atrakcyjna dla glonów.

Projektowanie oczka wodnego

Wykonując oczko wodne można skorzystać z gotowych form wykonanych z plastiku bądź żywicy, pod które należy zrobić wykop. Drugim sposobem jest użycie folii – ten sposób gwarantuje możliwość idealnego dopasowania kształtu oczka do ogrodu. Wykorzystując folię izolacyjną (polecana jest tzw. geomembrana, która dzięki elastycznej formie jest bardziej odporna na przebicia), pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu dna, czyli ubiciu ziemi i wysypaniu kilkucentymetrowej warstwy piasku. Przed wyłożeniem zbiornika folią warto położyć włókninę. Istotną rolę oczka wodnego odgrywają stabilne brzegi, uformowane ze spadkiem, tak aby ziemia nie osuwała się pod naporem wody. Dodatkowo można zaplanować wyspy – płytsze miejsca, które urozmaicą zbiornik. Wykopana ziemia może być doskonałym materiałem na uformowanie wzniesień dookoła zbiornika.

Kiedy oczko wodne jest gotowe do wypełnienia wodą?

Tak przygotowane oczko można powoli wypełniać wodą, aby folia została równomiernie ułożona. Dopiero po całkowitym napełnieniu wodą, można odciąć nadmiar folii, najlepiej z małym zapasem (ok. 30 cm) na brzegach, który zapewni szczelność zbiornika a przykryty ziemią i roślinami będzie niewidoczny.W oczku wodnym, jak też i w jego sąsiedztwie najlepiej zasadzić rośliny typowo wodne, pamiętając aby oczko nie zarosło, a folia nie została przebita 🙂

Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie z oczkiem wodnym

Pielęgnacja ogrodu z oczkiem wodnym musi być do niego dostosowana. Starannie dobrane stanowisko i wielkość zbiornika mają pomóc w jego łatwiejszej pielęgnacji. Naturalne samooczyszczanie zbiornika ma za zadanie utrzymać właściwy poziom substancji pokarmowych. Dlatego, w okolicach zbiornika nie powinniśmy używać nawozów mineralnych, które natychmiast się uwalniają i łatwo się wypłukują. Alternatywą dla nich są nawozy BiOgardena, które dzięki wysokiej dawce składników pokarmowych  i materii organicznej odżywiają rośliny i pozostają w glebie. Zwróćmy również uwagę na usuwanie uszkodzonych lub gnijących roślin oraz stopniowe wymienianie wody. Można zastosować filtry wodne lub siatkę ochronną, szczególnie jesienią, kiedy drzewa pozbywają się swoich liści.

Poznaj wyższą jakość nawożenia z nawozem BiOgardena!