Lawenda drobnolistna – przygotowanie olejku

/, Rośliny w ogrodzie/Lawenda drobnolistna – przygotowanie olejku

Pochodzenie lawendy i jej ogólne zastosowanie

Lawenda  drobnolistna pochodzi z rejonów wokół Morza Śródziemnomorskiego. Uwielbia gorące klimaty, ale z powodzeniem rośnie i w Polsce. Co raz częściej się ją spotyka w naszych ogrodach, na obwódkach ścieżek, rabatek czy w donicach na tarasach i balkonach.

Pielęgnacja lawendy

Do prawidłowego wzrostu lawenda potrzebuje słonecznego stanowiska z przepuszczalnym, wapiennym podłożem.  Lawenda nie lubi terenów podmokłych, przeciągów oraz mrozu. Najlepiej sprawdzającym się gatunkiem w Polsce jest Lawenda drobnolistna, przy wyżej wymieni

onych warunkach dobrze znosi zimę, przy większych mrozach, można ją okryć gałązkami np.: sosny – to zapewni idealną ochronę.

Lawenda podczas kwitnienia wabi trzmiele, motyle i pszczoły, a odstrasza komary i mszyce. Ponadto wydziela zapach który uspokaja, łagodzi objawy stresu czy napięcia nerwowego.

Przycinanie lawendy

Jak przycinać lawendę, żeby miała więcej kwiatów?

Bogactwem lawendy są olejki eteryczne, w których skład wchodzą:

  • Garbniki:  odpowiedzialne za działania antybakteryjne i przeciwzapalne;
  • Kumaryna jest odpowiedzialna za działanie uspokajające, antynowotworowe i przeciwskurczowe;
  • Fotosterol: substancja odpowiedzialna za odporność, działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie;
  • Antocyjany: są grzybobójcze, zapobiegają wrzodom i alergiom.

 

Właściwości lawendy :

  • działanie odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwrobaczne : np. przy wszystkich zmianach skórnych super się sprawdza kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego;
  • pomaga wyleczyć przeziębienie, katar, kaszel, infekcje gardła, ból głowy : wciera się kilka kropel olejku w wymienione miejsca;
  • usuwa bóle reumatyczne poprzez masaż z użyciem olejku;
  • przyśpiesza zasypianie;
  • odstrasza owady.

Uwaga: warto pamiętać o innych zastosowaniach kwiatów lawendy, można zrobić torebeczki zapachowe, które przyczynią się do spokojnego snu albo lawendowego zapachu w szafie; zrobić wiązanki i powiesić je np.: w pokoju gościnnym albo w toalecie.

Przygotowanie olejku lawendowego:

Na ciepło:świeże kwiatostany lawendy zalewamy w słoiczku oliwą z oliwy lub olejem słonecznikowym i gotujemy w kąpieli wodnej przez kilka godzin, następnie studzimy i przesączamy olejek przez gazę.

Na zimno: wysuszone kwiatostany wkładamy do słoiczka i zalewamy wybranym olejem, zakręcamy wieczko i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na kilka tygodni, codziennie potrząsając słoikiem – olejek jest gotowy kiedy zapach lawendy będzie mocno wyczuwalny.

Inni czytali też:
2017-08-21T06:55:07+00:00