Nawozy możesz zamówić przez telefon: 609 909 961

Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł?

//Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł?

Święta tuż, tuż… Przygotowania trwają pełną parą: domowe porządki, pieczenie ciast, kupowanie prezentów i ozdabianie naszych mieszkań. Nieodłącznym elementem grudniowych świąt jest choinka – iglaste drzewo, obwieszone kolorowymi ozdobami, cukierkami i czym tylko chcemy. Od naszego wyboru zależy jak długo, wybrane przez nas drzewo, postoi w mieszkaniu. Kolejnym kryterium jest zapach, choinka kojarzy nam się z zapachem lasu, ale czy wiedzieliście, że w zależności od gatunku może mieć różną intensywność? Ponadto drzewa się różnią kolorem i długością igieł, wszystko zależy od naszych upodobań. Pomożemy Wam wybrać najlepszą choinkę 😊!

Popularne gatunki „choinkowe”

Picea abies (Świerk pospolity)

Nikt nie będzie zaskoczony, że to najpopularniejsze drzewo wybierane na choinkę w Polsce. Kształt stożkowy, zwężający się ku górze. Igły, w kolorze ciemnozielonym, krótkie osadzone na giętkich gałęziach. Igły krótko się utrzymują, ale to dzięki nim przynosimy żywiczny zapach lasu do domu. Dzięki swojej uniwersalności jest najtańszą choinką na rynku.

Picea pungens (Świerk kłujący)

Krewniak świerka pospolitego o podobnej stożkowej budowie, ale za to z dłuższymi i kłującymi igłami. Igły świerka kłującego są sinozielonego koloru i utrzymują się zdecydowanie dłużej niż w przypadku świerka pospolitego. Sztywne gałęzie wyrastają prostopadle do pnia, nadając choince gracji i uroku.

Abies nordmanniana (Jodła kaukaska)

Jodła zwraca na siebie uwagę swoją idealnie regularną koroną. Igły są długie (około 4 cm), ciemnozielone, błyszczące i zaokrąglone (nie kłują!), prędzej uschną niż opadną z gałęzi. Gałęzie jodły są sztywne i gęsto porastają pień. Minusem, albo plusem jest to że drzewo nie wydziela tak intensywnego, żywicznego zapachu.

Pinus silvestris (Sosna pospolita)

Popularne drzewo iglaste rosnące w całej Polsce nie jest popularnym materiałem na choinkę. Igły są długie (około 10 cm), jasnozielone i rzadkie. Gałęzie są sztywne, ale rzadkie, mimo to dobrze utrzymują ciężar choinkowych ozdób.

Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł?

Po trudnym etapie, jakim jest wybór drzewka choinkowego, przychodzi moment przeniesienia go do domu. Optymalne warunki pozwolą na utrzymanie choinki w jak najlepszym stanie, przez jak najdłuższy czas. Jeśli mamy czas, możemy postawić choinkę na balkonie, aby pozwolić jej na przyzwyczajenie się do ciepła. Idealne miejsce dla choinki, to takie które jest najdalej od źródła ciepła. Drzewko świąteczne musi mieć stały dostęp do wody, należy codziennie uzupełniać wodę w zbiorniczku lub w doniczce.

UWAGA: Pamiętajmy, aby przy wyborze drzewka sprawdzić stan igieł – powinny być zielone i jędrne.

Choinka w doniczce czy w stojaku ?

W zależności od naszych upodobań, choinkę można umocować w stojaku lub zakupić drzewo przesadzone do doniczki. Pomysł ten cieszy się popularnością, ponieważ po pierwsze nasza choinka może zostać z nami dłużej. Po drugie jeśli drzewo się przyjęło po świętach może śmiało zasilić nasz ogród w kolejne drzewo iglaste. Pamiętajmy o zapytaniu sprzedawcy, jak dawno temu drzewo zostało przesadzone do donicy – czy miało czas się ponownie ukorzenić. Istotnym problemem tego typu sprzedaży jest to, że handlowcy nie dbają o wielkość bryły korzeniowej, która ma istotny wpływ na kondycję drzewka po przesadzeniu jej do doniczki.

Trochę historii…

Początki drzewa dekorowanego w okresie około grudniowym, sięgają czasów pogańskich, co długo nie pozwalało zaakceptować tego zwyczaju przez Kościół. Prekursorami choinki, w takim wymiarze jak teraz, są Niemcy. Moda na choinkę przywędrowała do Polski, wraz z zaborem pruskim na przełomie XVIII/XIX wieku – choinka jest „młodą” tradycją. Początkowo ozdobione drzewo podczas Świąt Bożego Narodzenia gościło tylko w zamożnych domach. Rozpowszechnienie choinki w naszym kraju nastąpiło w okresie międzywojennym.

Inny wymiar choinki

Należy zacząć od tego, że nie bez powodu na choinkę wybieramy drzewo iglaste. Od dawna jest ono symbolem odrodzenia, płodności i żywotności. Choinka na początku wyglądała inaczej niż obecnie. Często „choinką” nazywano ścięty czubek drzewa iglastego (podłaźniczka), zawieszanego do góry nogami do sufitu. Kolejnym odpowiednikiem były ścięte gałęzie, które były przywiązywane nad wejściem do głównej izby. Popularne wśród biednych były snopki słomy stawiane przy wejściu i w głównych pomieszczeniach.

Oczywiście wszystkie „choinki” były dekorowane:

  • Łańcuchami (ozdoby z papieru), które symbolizowały więzi rodzinne;
  • Jabłkami, symbolem zdrowia i urody;
  • Orzechami, zawijanymi w sreberka, które symbolizowały dobrobyt i siłę;
  • Światełkami, świecami, które miały bronić przed złem;
  • Gwiazdą betlejemską, wytyczającą drogę do domu;
  • Dzwoneczkami, symbolem dobrej nowiny i radości z narodzin Jezusa.

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

CIEKAWE DLA CIEBIE:

2018-07-20T10:07:53+00:00