Nawozy możesz zamówić przez telefon: 609 909 961

Jak przygotować dekoracje świąteczne?

//Jak przygotować dekoracje świąteczne?

Dekoracje świąteczne co roku skradają nasze serca i oczy. Choinka jest główną dekoracją w Święta Bożego Narodzenia, ale nie jedyną. Dekorowanie naszych domów, tarasów i ogrodów jest coraz chętniej stosowane w naszym kraju. Dodatkowo, chcemy aby klimat świąt unosił się w każdym pomieszczeniu, nie tylko tam gdzie jest wystrojone drzewko. W zakupowym szale kupujemy stroiki, które tak naprawdę możemy wykonać własnoręcznie! 🙂 Chcemy Wam podpowiedzieć co możecie wykorzystać, aby stworzyć dekoracje świąteczne.

Dekoracje świąteczne – z czego je zrobić?

Naszą propozycją jest wykonanie stroików złożonych przede wszystkim z gałązek drzew iglastych, dopełnionych gałązkami innych roślin dostępnych w ogrodzie:

  • świerk kłujący – rosnący prawie w każdym ogrodzie, wyróżnia się intensywnym, żywicznym zapachem. Dodatkowym plusem opisywanego świerka jest ciemno zielony wygląd jego gałązek, które są sztywne i gęste od igieł;
  • świerk srebrny – wyróżnia się charakterystycznym odcieniem igieł – srebrnoszary kolor, który idealnie dopełnia kompozycji np. ze wspomnianym świerkiem pospolitym;
  • sosna wejmutka – gałązki są ozdobione długimi, miękkimi igłami o żywo zielonym kolorze, doskonale nadaje się do ozdób zwisających;
  • jodła kaukaska – krótkie igły, które najdłużej z wymienionych gatunków, utrzymują się na gałązkach. Igły charakteryzują się ciemnym kolorem i brakiem intensywnego żywicznego koloru.
  • cyprysiki – w Polsce najczęściej spotyka się cyprysik Lawsona lub groszkowy. Gałązki cyprysików są wiotkie, ale doskonale nadają się do uzupełniania kompozycji.
  • ostrokrzew kolczasty – ma sztywne gałązki z charakterystycznymi kolczasto-jajowymi liśćmi o błyszczącej powierzchni. Dodatkowo zawiązuje czerwone owoce w okolicach września, które utrzymują się na krzewie przez całą zimę. Krzew jest bardzo dekoracyjny!
  • tuje – w Polsce występują różne gatunki tui, cechą charakterystyczną ich dekoracyjnych gałązek jest wiotkość. Różnorodność odmian i barw z pewnością nada uroku dekoracjom świątecznym

Dekoracje świąteczne – jak je wykonać?

Najprostszym sposobem jest wybranie rozłożystych gałązek np świerka (są one dosyć sztywne), które będą doskonałym stelażem pod nasz stroik. Kolejnym krokiem jest dobranie ozdób – małych bombeczek, kokardek, szyszek, gałązek jemioły, gałązek ostrokrzewu, pierniczków, światełek, witek brzozy, suszonych owoców. Wszystko zależy od naszej wyobraźni :). Gotowy stroik może być ozdobą świątecznego stołu albo kominka.

Trudniejszy do wykonania jest wianek, ale jakże efektowny może on być. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie okrągłego stelażu z wikliny, cienkich gałązek wierzby – będzie łatwiej utrzymać regularny kształt wianka. Kolejnym krokiem jest dobranie gałązek i odpowiednie przycięcie. Można gałązki iglaków przywiązywać pojedynczo, lub wiązać je najpierw w małe pęczki a następnie mocować je na stelażu.  Gotowy wianek można udekorować wcześniej wspomnianymi ozdobami, przewiązać kokardką lub wstawić w środek wianka dużą świece.


Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

CIEKAWE DLA CIEBIE:

2018-07-20T09:51:35+00:00