Czemu powinniśmy nawozić ogród?

W trakcie pielęgnacji ogrodu, gdy pielimy, wygrabiamy skoszoną trawę i opadłe liście, wywozimy również substancje odżywcze. W naturalnych warunkach resztki roślinne zostałyby poddane rozkładowi i przekształcone w składniki pokarmowe dostępne dla roślin. Dlatego, aby nasze rośliny bujnie rosły, były zdrowe i dorodne, konieczne jest zapewnienie im pokarmu w postaci nawozu.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów. Warto wiedzieć, jakie mają plusy i minusy, aby świadomie wybierać to, co najlepsze dla naszego ogrodu. Stąd pytanie, czym nawozić ogród ?

czytaj dalej…

 

 

Nawozy sztuczne – chemia w ogrodzie

Najbardziej popularne i najtańsze są nawozy sztuczne. Dostarczają duże dawki składników mineralnych, a także mogą być dostosowane do potrzeb konkretnych roślin. Podstawowe wady: szkodzą środowisku, powodują nadwrażliwości i zatrucia u ludzi i negatywnie wpływają na pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Stosując duże dawki sztucznych nawozów, chcąc uzyskać dobry efekt, pogarszamy strukturę gleby i ryzykujemy popalenie roślin.

Naturalne to nie to samo co EKO!

Alternatywą są nawozy naturalne tj. kompost, obornik, gnojówka. Nawóz naturalny to nie znaczy nawóz ekologiczny – warto sobie to uświadomić.
Nawozy naturalne zawierają dużo materii organicznej, która wpływa na poprawę struktury gleby i rozwój mikroorganizmów glebowych. Niestety, nawozy naturalnego pochodzenia też nie są doskonałe: mają małą zawartość składników pokarmowych w stosunku do nawozów sztucznych, mogą przenosić szkodniki, patogeny, nasiona chwastów, a nawet zawierać pozostałości substancji tj. antybiotyki (obornik od krów czy kur z hodowli przemysłowych).

Jak wybrać dobry nawóz?

Nawóz ekologiczny to nawóz naturalnego pochodzenia, który jednocześnie zadba optymalnie o ogród, bo nie przeniesie tam szkodliwych substancji. Nawozy ekologiczne działają w zgodzie z naturą. Nawozy BiOgardena łączą ze sobą pozytywne cechy nawozów sztucznych i naturalnych, a przy tym są ekologiczne. Nawozy BiOgardena zasilają rośliny ogrodowe bez ryzyka przenawożenia (wypalenia) i bez obaw o zanieczyszczenie środowiska. Z nawozem BiOgardena nie mamy obaw o wprowadzenie do ogrodu substancji i organizmów szkodliwych (nasion chwastów, pasożytów, pozostałości substancji chemicznych z przemysłu).
Ogromną zaletą nawozów BiOgardena jest produkcja w ściśle kontrolowanych warunkach w Unii Europejskiej, dzięki którym nawozy są wysokiej jakości, mają stabilny skład o dużej zawartości składników pokarmowych i materii organicznej. Dzięki temu, nawozy BiOgardena odżywiają rośliny, użyźniają glebę i dbają o środowisko naturalne.

 CIEKAWE DLA CIEBIE: